Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 11 cudzoziemców ujawnionych za nielegalny pobyt - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

11 cudzoziemców ujawnionych za nielegalny pobyt

16.11.2022 Dagmara Bielec

Wczoraj (15 listopada 2022 roku) funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali pod kątem legalności pobytu ponad 70 cudzoziemców, głównie na terenie Mazowsza, czego efektem było ujawnienie i zatrzymanie 11 osób, które naruszyły przepisy pobytowe na terytorium naszego kraju.

  • Dziennik ustaw i czapka SG. Dziennik ustaw i czapka SG.
    Dziennik ustaw i czapka SG.

Ujawnione osoby to obywatele Jemenu, Ukrainy, Peru, Rosji, Turkmenistanu, Wietnamu i Mołdawii. Obywatel Ukrainy i Jemenu oraz trzech mężczyzn podających się za obywateli Jemenu zostało zatrzymanych na trasie przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin podczas nielegalnego transportu w kierunku niemieckiej granicy. Cudzoziemcy podejrzani są o nielegalne przekroczenie granicy państwowej, z kolei Ukrainiec za pomocnictwo w  tym procederze. Dzisiaj wobec nich zostaną przeprowadzone czynności w sprawie i przedstawione zarzuty. Również przez nowodworskich funkcjonariuszy, tym razem po przylocie samolotu z Madrytu, została ujawniona obywatelka Peru, która podczas kontroli legitymowała się nieważną hiszpańską kartą pobytu, do tego miała przeterminowany pobyt na terytorium RP. Po przedstawieniu przez nią złożonego wniosku o kolejną kartę pobytu w Hiszpanii, zastała ukarana mandatem w wysokości 500 zł oraz pouczona o niezwłocznym opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Kolejnych pięć osób, które złamały prawo pobytowe w Polsce zostały ujęte na terenie stolicy przez mundurowych z Placówki Straży Granicznej w Warszawie. Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów, które by im gwarantowały legalny pobyt zarówno na terytorium RP jak i państw obszaru Schengen. Dodatkowo, dwóch obywateli Turkmenistanu i Wietnamczyka podejrzewa się o przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom, ten ostatni przyznał, że uczynił to w ukryciu przeszło 8 lat temu i od tego czasu przebywał w Polsce nielegalnie, ani razu nie podejmując próby zalegalizowania pobytu w naszym kraju.

Wobec cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie trzech centralnych województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego przeprowadzili blisko 400 kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemców, w wyniku których stwierdzono nielegalny pobyt u około 900 osób.

do góry