Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kolejni zatrzymani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni zatrzymani za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

19.09.2022 Dagmara BIELEC

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwie kolejne osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie ułatwiali nielegalny pobyt cudzoziemcom na terenie Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

  • Grupa przestępcza - zdjęcie poglądowe elements.envato.com
    Grupa przestępcza - zdjęcie poglądowe elements.envato.com

Śledztwo prowadzone jest od wielu miesięcy przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wspólnie z funkcjonariuszami policji z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, a nadzorowane przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Do kolejnego zatrzymania doszło w minioną środę (14 września 2022 roku) na terenie Warszawy i Siedlec. Zatrzymani mężczyźni to obywatel Polski – w wieku 44 lat i obywatel Pakistanu w wieku 54 lat.

W Prokuraturze Krajowej w Białymstoku podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i porządkowi publicznemu w celu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w postaci  decyzji administracyjnych o udzieleniu cudzoziemcom zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tj. art. 258 § 1 kk. oraz ułatwiania nielegalnego pobytu cudzoziemców na terytorium RP poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej tj. 264 a § 1 kk. w zb. z art. 272 kk.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. złotych.

Dotychczas w tej sprawie zatrzymano 64 podejrzanych, planowane są kolejne zatrzymania.

do góry