Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Towarzyszyliśmy uczniom II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku w podniosłej uroczystości - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Towarzyszyliśmy uczniom II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku w podniosłej uroczystości

26.04.2022

W ubiegłym tygodniu (22 kwietnia 2022 roku) funkcjonariusze naszego oddziału po raz pierwszy wzięli udział w uroczystości wręczenia certyfikatów uczniom klas trzecich mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku, z którym Nadwiślański Oddział Straży Granicznej współpracuje od roku.

W części oficjalnej ceremonii poza przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, służb mundurowych oraz oświaty, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej reprezentował Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ppłk SG Krzysztof Jurkowski.

W ramach uroczystości Nadwiślański Oddział Straży Granicznej przygotował stoisko patronackie o charakterze informacyjno-promocyjnym, na którym każdy z zainteresowanych mógł zasięgnąć wiedzy na temat zadań, jakie realizują na co dzień funkcjonariusze naszego oddziału, zasad bezpieczeństwa na terenie portu lotniczego oraz procedur naboru do Straży Granicznej – w tym celu reprezentant Wydział Kadr i Szkolenia dokładnie informował o poszczególnych etapach w procesie rekrutacji, przybliżając tym samym wymogi jakie należy spełnić w celu wstąpienia w szeregi naszej formacji.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził sprzęt pirotechniczny używany przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych PSG Warszawa – Modlin, w szczególności lekki, przeciwodłamkowy kombinezon, który można było przymierzyć i poczuć się jak pirotechnik.

Jednak największe emocje i tym samym sympatię wśród obserwatorów wzbudził przeprowadzony przez przewodnika psa służbowego pokaz wyszkolenia psa „DIARA”. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak wygląda cykl szkolenia psów w Straży Granicznej, a także to, jakie są ich specjalności m.in.: tropienie, funkcje patrolowo-obronne, wyszukiwanie materiałów wybuchowych i broni, wyszukiwanie narkotyków i osób.

II Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 1 w Płońsku kształci młodzież w klasach mundurowych, w tym od niedawna, bo od kilku miesięcy o profilu Straż Graniczna. Wsparcie procesu edukacyjnego w tej klasie ze strony naszego oddziału gwarantuje podpisane porozumienie w kwietniu 2021 roku, którego stronami są szkoła oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Redakcja i zdjęcia: mjr SG Tomasz Zdzienicki

 • Uczniowie maszerują na miejsce zbiórki. Na pierwszym planie kogut Straż Graniczna na samochodzie. Uczniowie maszerują na miejsce zbiórki. Na pierwszym planie kogut Straż Graniczna na samochodzie.
  Uczniowie maszerują na miejsce zbiórki. Na pierwszym planie kogut Straż Graniczna na samochodzie.
 • Ppłk SG Krzysztof Jurkowski wręcza certyfikaty. Ppłk SG Krzysztof Jurkowski wręcza certyfikaty.
  Ppłk SG Krzysztof Jurkowski wręcza certyfikaty.
 • Uczniowie stoją przed namiotem NwOSG. Słuchają przewodnika psa służbowego. Uczniowie stoją przed namiotem NwOSG. Słuchają przewodnika psa służbowego.
  Uczniowie stoją przed namiotem NwOSG. Słuchają przewodnika psa służbowego.
 • Jeden z uczniów stoi ubrany w kombinezon pirotechnika. Obok niego stoją funkcjonariusze SG. W tle namiot NwOSG. Jeden z uczniów stoi ubrany w kombinezon pirotechnika. Obok niego stoją funkcjonariusze SG. W tle namiot NwOSG.
  Jeden z uczniów stoi ubrany w kombinezon pirotechnika. Obok niego stoją funkcjonariusze SG. W tle namiot NwOSG.
do góry