Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zatrzymani za nielegalną produkcję i dystrybucję sterydów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymani za nielegalną produkcję i dystrybucję sterydów

Dagmara Bielec
17.01.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali dwoje Polaków podejrzanych o produkcję i dystrybucję środków anabolicznych. Wobec nich, decyzją sądu, zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota.

Do zatrzymania pary mieszkańców Warszawy doszło w miniony wtorek (11 stycznia 2022 roku) na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota. Nielegalny biznes pod własną marką, prowadził 42 - letni mężczyzna a partnerowała mu jego 39 - letnia dziewczyna. Oboje wynajmowali mieszkania w bloku w centrum Warszawy. W jednym z nich dochodziło do regularnej produkcji anabolików, w drugim zaś umiejscowionym dwa piętra wyżej, pakowano je w koperty, a następnie nadawano w różnych urzędach pocztowych głównie do Stanów Zjednoczonych i niektórych państw Europy. Mężczyzna produkując środki anaboliczne bazował głównie na swoim chałupniczym doświadczeniu i wiedzy zaczerpniętej z Internetu.

W wyniku przeszukania dwóch mieszkań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli zarówno urządzenia służące do produkcji anabolików, liczne półprodukty, środki chemiczne w postaci fiolek z płynem, proszki i wypełniacze, jak i przedmioty służące do ich pakowania, a także czyste koperty bąbelkowe, deklaracje celne, naklejki z napisem ,,priority” oraz niewypełnione druki do nadawania paczek. Na miejscu zarekwirowano także sprzęt elektroniczny, nośniki pamięci oraz gotówkę w obcych walutach w wysokości blisko 500 tys. złotych, która może świadczyć o przestępczej działalności podejrzanych.

Wśród zebranego materiału dowodowego znalazły się również opakowania, które odpowiadały wzorom opakowań ujawnionych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w około 200 przesyłkach lotniczych od sierpnia ubiegłego roku. To wówczas, zabezpieczone przesyłki dały światło na rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie.

Zarówno mężczyzna jak i kobieta usłyszeli zarzuty z art. 124 b Ustawy Prawo farmaceutyczne i art. 165 § 1 kk. za które grozi im do 8 lat pobawienia wolności. Postanowieniem sądu wobec obojga zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

***

Art. 165 kk. Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego

§ 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:

2) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Art.  124b.  Wytwarzanie, dostarczanie lub udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych

1. Kto wytwarza sfałszowany produkt leczniczy lub sfałszowaną substancję czynną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5.

2. Tej samej karze podlega osoba, która dostarcza lub udostępnia odpłatnie albo nieodpłatnie sfałszowany produkt leczniczy lub sfałszowaną substancję czynną, lub przechowuje w tym celu sfałszowany produkt leczniczy lub sfałszowaną substancję czynną.

 

 

 

 

 • Funkcjonariusze z długą bronią wchodzą do mieszkania. Funkcjonariusze z długą bronią wchodzą do mieszkania.
  Funkcjonariusze z długą bronią wchodzą do mieszkania.
 • Widok ogólny na pokój. Na podłodze i biurku leżą porozrzucane rzeczy. Na podłodze i biurku stoją maszyny do produkcji sterydów. Widok ogólny na pokój. Na podłodze i biurku leżą porozrzucane rzeczy. Na podłodze i biurku stoją maszyny do produkcji sterydów.
  Widok ogólny na pokój. Na podłodze i biurku leżą porozrzucane rzeczy. Na podłodze i biurku stoją maszyny do produkcji sterydów.
 • Funkcjonariusz SG trzyma w ręku fiolę. Funkcjonariusz SG trzyma w ręku fiolę.
  Funkcjonariusz SG trzyma w ręku fiolę.
 • Puste fiolki w kartonie. Puste fiolki w kartonie.
  Puste fiolki w kartonie.
 • Kapsle do fiolek. Kapsle do fiolek.
  Kapsle do fiolek.
 • Funkcjonariusz SG klęczy przy maszynie. Funkcjonariusz SG klęczy przy maszynie.
  Funkcjonariusz SG klęczy przy maszynie.
 • Kanistry z chemikaliami. Kanistry z chemikaliami.
  Kanistry z chemikaliami.
 • Funkcjonariusz SG trzyma karton z saszetkami. Funkcjonariusz SG trzyma karton z saszetkami.
  Funkcjonariusz SG trzyma karton z saszetkami.
 • Na podłodze leżą dolary o różnych nominałach. Na podłodze leżą dolary o różnych nominałach.
  Na podłodze leżą dolary o różnych nominałach.
do góry