Do dwóch tego typu zdarzeń doszło w miniony piątek (7 stycznia 2022 roku). Zmuszeni do przerwania podróży zanim się ona na dobre zaczęła byli: 26-letni mieszkaniec Płońska wylatujący do Bristolu oraz 64-letnia kobieta podróżująca do Toronto.
Młody mężczyzna w pełni świadomy, że w jego paszporcie brakuje kilku kartek sądził, że bez problemu uda mu się przejść kontrolę paszportową i wsiąść do samolotu. Niestety, nowodworscy funkcjonariusze Straży Granicznej nie zezwolili podróżnemu na przekroczenie granicy. Jak później tłumaczył, brakujące strony z dokumentu wyrwała towarzysząca mu osoba, podczas jednego z wakacyjnych wypadów. Na podstawie § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MSWiA z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych dokument zatrzymano, a mężczyźnie wydano zaświadczenie, informując, że zarekwirowany dokument paszportowy zostanie przesłany do organu, który go wydał. Po zakończonych czynnościach 27-latek opuścił pomieszczenia służbowe Straży Granicznej.
Tego samego dnia, tym razem na warszawskim Lotnisku Chopina przed odlotem samolotu do Toronto, do odprawy paszportowej stawiła się kobieta, okazując nieważny polski paszport tymczasowy. 64-latka planując swoją podróż za ocean, nie sprawdziła daty ważności dokumentu, udaremniając sobie wylot do Kanady. Ze względu na brak dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy (w tym przypadku ważnego polskiego dokumentu paszportowego) - podróżnej nie zezwolono na wyjazd z Polski, poinformowano ją również o obowiązujących przepisach. Paszport zatrzymano, a kobiecie wydano stosowne zaświadczenie o odebraniu dokumentu paszportowego.
---
Właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie bądź notariuszem.