Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 22 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej złożyło rotę ślubowania w Muzeum Powstania Warszawskiego - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

22 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej złożyło rotę ślubowania w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dagmara BIELEC - JANAS
05.01.2022

Wczoraj (4 stycznia 2022 roku) w gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego 22 nowo przyjętych funkcjonariuszy Straży Granicznej, w asyście pocztu sztandarowego oraz w obecności kadry kierowniczej oddziału i zaproszonych gości - przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, złożyło uroczyste ślubowanie przed Komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robertem Baganem.

Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odegraniu hymnu państwowego i złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości, głos zabrał Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan. Komendant w swoim wystąpieniu, przede wszystkim pogratulował młodym funkcjonariuszom odważnej i odpowiedzialnej decyzji, jaką jest służba Ojczyźnie. Zaznaczył, że jest to służba wymagająca, niosąca za sobą wiele wyrzeczeń i poświęcenia, a zobowiązanie zawodowe jakie na siebie przyjęli nie tylko będzie miało wpływ na ich przyszłość, ale również na życie i przyszłość innych ludzi. Wyraził również nadzieję, że zdobywanie wiedzy, poznawanie nowoczesnych rozwiązań  w zakresie ochrony nienaruszalności granicy państwowej oraz zgłębianie tajników codziennej służby przyniesie młodym adeptom zawodową satysfakcję.

Od lat - rotę ślubowania - nowo przyjęci funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej mają zaszczyt składać w obecności bohaterów Powstania Warszawskiego. Tym razem, w uroczystości uczestniczył Pan Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur” wiceprezes i skarbnik Prezydium Zarządu Związku Powstańców Warszawskich, który w krótkim wystąpieniu skierowanym do ślubujących, pogratulował im ważnej i odpowiedzialnej decyzji, dając wyraz satysfakcji, że to właśnie oni – młodzi ludzie zostali wybrani do tej służby. Wśród obecnych gości był także przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Maciej Jarosiński, który z kolei przypomniał młodym adeptom rolę bogatej historii i tradycji formacji, do której wstępują.

Podczas ceremonii nowym funkcjonariuszom odczytano „Zasady etyki zawodowej funkcjonariuszy Straży Granicznej”, a błogosławieństwa na nową drogę zawodową udzielił Kapelan Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ks. ppłk SG Ryszard Preuss.

***

Wśród nowych funkcjonariuszy jest 12 kobiet i 10 mężczyzn. Od 10 stycznia grupa 22 funkcjonariuszy rozpocznie kilkumiesięczne szkolenie podstawowe oraz następujące bezpośrednio po nim szkolenie podoficerskie w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej, po ukończeniu którego, jako kaprale SG, zasilą placówki Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszystkich zainteresowanych wstąpieniem w szeregi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zapraszamy na stronę - nabór do służby, gdzie można znaleźć wszystkie informacje związane z procedurami rekrutacji do NwOSG, bo szansę na włożenie munduru ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną.

 

Zdjęcia: mjr SG Rafał Kowalski 

 • DSC_8082
  DSC_8082
 • DSC_8084
  DSC_8084
 • DSC_8089
  DSC_8089
 • DSC_8111
  DSC_8111
 • DSC_8112
  DSC_8112
 • DSC_8124
  DSC_8124
 • DSC_8125
  DSC_8125
 • DSC_8134
  DSC_8134
 • DSC_8189
  DSC_8189
 • DSC_8198
  DSC_8198
 • DSC_8168
  DSC_8168
 • DSC_8171
  DSC_8171
do góry