Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Pasażer „pod wpływem” nie został wpuszczony na pokład samolotu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pasażer „pod wpływem” nie został wpuszczony na pokład samolotu

22.11.2021 Dagmara Bielec-Janas

Agresywne zachowanie obywatela Korei Południowej wobec pracowników obsługi naziemnej lotniska Chopina zakończyło się interwencją funkcjonariuszy Straży Granicznej z Grupy Interwencji Specjalnych. Mężczyzna usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej oraz złamania przepisów porządkowych obowiązujących w porcie lotniczym.

  • Funkcjonariusz GIS prowadzi mężczyznę w kajdankach. Zdjęcie poglądowe. Funkcjonariusz GIS prowadzi mężczyznę w kajdankach. Zdjęcie poglądowe.
    Funkcjonariusz GIS prowadzi mężczyznę w kajdankach. Zdjęcie poglądowe.

Do zdarzenia doszło w sobotę (20 listopada 2021 roku) w godzinach popołudniowych w jednym z gate’ów Lotniska Chopina przed odlotem samolotu do Seulu. Niechlubnym bohaterem sytuacji był 38 – letni obywatel Korei Południowej, któremu personel obsługi rejsu odmówił wpuszczenia na pokład samolotu z uwagi na jego upojenie alkoholowe. Niestety mężczyzna swoje niezadowolenie i złość próbował odreagować na pracownikach ACS i SOL naruszając ich nietykalność cielesną uderzając w nich pięścią, wykrzykując niecenzuralne słowa oraz niszcząc zabezpieczenia i barierki w infrastrukturze lotniska. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej z Grupy Interwencji Specjalnych. Mężczyznę w asyście funkcjonariuszy doprowadzono do pomieszczeń służbowych, gdzie zbadano go alkomatem na obecność alkoholu - wynik - 0,474 mg/l w wydychanym powietrzu.  Cudzoziemiec usłyszał zarzuty karne z art. 222 § 1 kk. oraz art. 210 ust. 1 pkt 5a ustawy Prawo Lotnicze. Na razie za swoje zachowanie otrzymał mandat karny, natomiast jeżeli chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego (…) podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych - Koreańczykowi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

do góry