Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nie stawili się do pracy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nie stawili się do pracy

11.10.2021 Krzysztof Grzech

Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wszczął postępowanie administracyjne w sprawie o zobowiązanie do powrotu wobec 4 cudzoziemców. Dwóch Gruzinów oraz dwóch Ukraińców nie podjęło pracy pomimo takiego obowiązku.

  • Informacja o oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
    Informacja o oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

W miniony piątek w ramach kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP, funkcjonariusze Straży Granicznej z bydgoskiej placówki zatrzymali dwóch obywateli Gruzji. Mężczyźni wjechali do Polski legalnie przylatując na warszawskie Lotnisko Chopina. Podczas kontroli granicznej, jako powód wjazdu podali chęć podjęcia pracy, co udokumentowali wymaganymi oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wystawionymi przez pracodawcę ze Środy Wielkopolskiej. Jednak do pracy nigdy się nie stawili, funkcjonariuszom zaś powiedzieli, że faktycznym celem ich wjazdu była chęć odwiedzin znajomych, zwiedzanie, zabawa i wypoczynek.

Podobnie nie podjęli pracy dwaj skontrolowani w niedzielę Ukraińcy. Pomimo takiej możliwości nie podjęli pracy u podmiotu wskazanego w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Nie podjęli też żadnych kroków, aby podjąć jakąkolwiek pracę.

Wobec czterech kontrolowanych cudzoziemców zaszły przesłanki do wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z art. 302 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach gdyż cel i warunki ich pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z deklarowanymi. Obywatele Gruzji i Ukrainy zostali zatrzymani. Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wszczął postępowanie administracyjne w sprawie o zobowiązaniu do powrotu wobec wszystkich zatrzymanych.

do góry