Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Posłużyły się sfałszowanymi oraz cudzymi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Posłużyły się sfałszowanymi oraz cudzymi dokumentami

06.04.2021 Dagmara Bielec-Janas

W sobotę (03 marca 2021 roku) po przylocie samolotu z Aten, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali dwie cudzoziemki. Jedna z kobiet podczas kontroli legitymowała się sfałszowanym czeskim dokumentem tożsamości, druga zaś bułgarskim ID należącym do innej osoby.

  • Kogut SG na tle Terminala Lotniska Chopina Kogut SG na tle Terminala Lotniska Chopina
    Kogut SG na tle Terminala Lotniska Chopina

Do zdarzenia doszło na warszawskim Lotnisku Chopina, podczas kontroli legalności pobytu podjętej wobec 14 pasażerów podróżujących z Grecji. Wśród kontrolowanych osób, dwie kobiety – Syryjka i Turczynka legitymowały się dokumentami, które wzbudziły wątpliwość funkcjonariuszy Straży Granicznej. Obywatelka Turcji okazała bułgarski dowód osobisty, tyle że należący do innej osoby, z kolei Syryjka – czeskie ID podrobione na wzór oryginalnego. W trakcie czynności, Turczynka okazała dodatkowo sfałszowany rumuński dokument tożsamości oraz swoje oryginalne dokumenty. Jak oświadczyła, celem jej podróży były Niderlandy, do których, żeby się dostać zapłaciła przemytnikowi ok. 3 500 EUR. Wobec kobiet wszczęto postępowanie przygotowawcze w kierunku art. 275 § 1 kk. oraz 270 §1 i 3 kk. (czynienie przygotowań do posłużenia się jako autentycznym sfałszowanym dokumentem oraz posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości), a także postępowanie administracyjne w celu zobowiązania do powrotu, w przypadku obywatelki Turcji zakończone wydaniem decyzji powrotowej. Obie kobiety, postanowieniem sądu, zostaną umieszczone w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

do góry