Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Z pomocnikiem i też się nie udało – udaremniona podróż do Kanady - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Z pomocnikiem i też się nie udało – udaremniona podróż do Kanady

20.02.2020 Dagmara Bielec-Janas

W miniony wtorek (18.02.2020 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali 4 obywateli Chin. Trójka z nich usiłowała przedostać się przez Polskę do Kanady na fałszywych dokumentach, z kolei czwarty z zatrzymanych im w tym pomagał.

Do zdarzenia doszło po wylądowaniu samolotu z Serbii. Funkcjonariusze poddali legitymowaniu troje pasażerów podających się za obywateli Korei Południowej oraz podróżującego z nimi Chińczyka. Jak ustalili funkcjonariusze z grupy granicznej, każdy z trójki cudzoziemców posługiwał się fałszywką tj. koreańskim paszportem podrobionym na wzór oryginalnego. Poza tym u każdego z nich funkcjonariusze ujawnili kanadyjskie wizy elektroniczne na fałszywe dane oraz rezerwacje biletów lotniczych na trasie Warszawa - Toronto. Z kolei u czwartego z zatrzymanych - obywatela Chin, zabezpieczono w telefonie zdjęcia podrobionych paszportów koreańskich, wizerunki cudzoziemców, z którymi podróżował oraz zdjęcia biletów lotniczych na trasie Warszawa - Toronto wystawionych na dane z podrobionych dokumentów. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że mężczyzna może pomagać w nielegalnym przekroczeniu granicy został zatrzymany, a następnie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Usłyszał zarzut z art. 18 § 3 kk i art. 270 § 3 kk. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu ale złożył wyjaśnienia. Natomiast wobec trójki Chińczyków podających się za Koreańczyków wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie czynienia przygotowań do posłużenia się podrobionymi na wzór oryginalnych paszportami Korei Południowej (art. 270 § 3 kk.) Kobieta i dwóch mężczyzn zostało przesłuchanych, nie przyznali się do winy, złożyli wyjaśnienia. Wczoraj wszyscy odlecieli do Kijowa.

do góry