Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Usiłował podstępem dostać się do Holandii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Usiłował podstępem dostać się do Holandii

04.11.2019 Dagmara Bielec-Janas

Odmową wjazdu zakończyła się piątkowa podróż obywatela Tunezji, który podczas odprawy posłużył się fałszywymi greckimi dokumentami.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

W miniony piątek (01.11.2019 r.) po przylocie samolotu z Seulu, do kontroli granicznej stawił się podróżny przedstawiając do kontroli tunezyjski paszport wraz z grecką wklejką pobytową. Dodatkowo dla uwiarygodnienia swojego greckiego pobytu okazał funkcjonariuszom greckie prawo jazdy. W trakcie analizy dokumentów funkcjonariusze ustalili, że zarówno grecka karta pobytowa jak i prawo jazdy odbiegają od przyjętego wzoru, posiadają znamiona fałszerstwa polegające na podrobieniu na wzór oryginału. W toku dalszych czynności, uzyskano potwierdzenie ze strony greckiej, że przedstawiona przez cudzoziemca karta pobytu nie figuruje w greckich systemach jako dokument wydany. W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy wbrew przepisom, podstępem, okazując do kontroli paszport z zamieszczonym sfałszowanym greckim dokumentem pobytowym oraz z uwagi na fakt, że dane cudzoziemca figurują w bazie SIS II do celów odmowy wjazdu lub pobytu w strefie Schengen, mężczyźnie wydano decyzję o zakazie wjazdu.

Podczas rozmowy z funkcjonariuszami mężczyzna wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski. Cudzoziemiec oświadczył również, że podrobiony dokument pobytowy nabył w Tunezji, by w ten sposób móc dostać się do Holandii, gdzie znajduje się jego brat. 

W sobotę na wniosek Komendanta Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawa wydał postanowienie o umieszczeniu Tunezyjczyka w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli na okres 60 dni.

do góry