Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Dwóch Turków zatrzymanych na Lotnisku Chopina - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dwóch Turków zatrzymanych na Lotnisku Chopina

31.10.2019 Dagmara Bielec-Janas

Wczoraj (30.10.2019 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie w strefie tranzytowej lotniska Chopina zatrzymali dwóch obywateli Turcji. Mężczyźni legitymowali się sfałszowanymi dokumentami.

Dwóch obywateli Turcji podróżujących tranzytem z Rosji przez Polskę do Wielkiej Brytanii wpadło w ręce Straży Granicznej podczas rutynowej czynności jaką jest legitymowanie pasażerów w strefie tranzytowej lotniska oczekujących na dalszy rejs. Mężczyźni legitymowali się swoimi oryginalnymi tureckimi paszportami, w których zamieszczona była brytyjska wiza oraz odbitki stempli brytyjskiej kontroli granicznej. Podczas analizy dokumentu funkcjonariusze stwierdzili, że zarówno wizy jak i stemple w obu paszportach zostały podrobione na wzór oryginalnych. Funkcjonariusze skontaktowali się z Ambasadą Wielkiej Brytanii, która dodatkowo potwierdziła nasze podejrzenia co do fałszerstw w tureckich dokumentach.

Dlatego też obywatele Turcji swoją podróż zakończyli w Warszawie. Wszczęto wobec nich postępowanie przygotowawcze. Usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa określonego w art. 270 § 1 kk. tj. posłużenia się w trakcie legitymowania sfałszowanymi dokumentami. Za czyn ten grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Po zakończonych czynnościach cudzoziemcy odlecieli z powrotem do Rosji.

do góry