Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Posługiwał się paszportem należącym do innej osoby - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Posługiwał się paszportem należącym do innej osoby

07.06.2019 Dagmara Bielec-Janas

W środę (05.06.2019r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali mężczyznę, który podczas kontroli granicznej posłużył się wyłudzonym paszportem.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Do zdarzenia doszło podczas odprawy granicznej przed odlotem samolotu do Toronto. Mężczyzna po przylocie z Göteborga stawił się do kontroli paszportowej przedstawiając oryginalny szwedzki paszport. W trakcie analizy dokumentu funkcjonariusz stwierdził, że wizerunek osoby zamieszczony w paszporcie nieznacznie różnił się od wizerunku podróżnego, który się nim posługiwał. Dlatego też wobec cudzoziemca dokonano dodatkowych sprawdzeń, które ostatecznie potwierdziły podejrzenia funkcjonariusza, że dokument przedstawiony do kontroli należy do innej osoby.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom posługując się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby mężczyzna został zatrzymany. W toku przesłuchania cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego czynu. Potwierdził, że jest obywatelem Somalii okazując swój oryginalny somalijski dowód osobisty. Mężczyzna oświadczył, że celem jego podróży była Kanada, tam chciał ubiegać się o status uchodźcy, a dokument który miał mu rzekomo pomóc w dostaniu się za ocean zakupił w Szwecji za kwotę 1000 EUR .

Cudzoziemiec skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 kpk i dobrowolnie poddał się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata, podania wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadku zabezpieczonego dowodu rzeczowego bez przeprowadzenia rozprawy sądowej. Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wobec Somalijczyka skierował wniosek do Sądu o umieszczenie mężczyzny w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

do góry