Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Obywatel Syrii zatrzymany na lotnisku w Nowym Dworze Mazowieckim - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Syrii zatrzymany na lotnisku w Nowym Dworze Mazowieckim

09.08.2018 Piotr Niemiec

Mężczyzna, który próbował dostać się przez Polskę do Niemiec, został zatrzymany w środę (08.08.2018 r.) na lotnisku w Nowym Dworze Mazowieckim po przylocie samolotu z Aten. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zakwestionowali autentyczność dowodu osobistego, którym się legitymował.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Cudzoziemiec został poddany kontroli legalności pobytu na terenie portu. Do kontroli okazał rumuński dowód osobisty oraz oświadczył, że celem jego podróży są Niemcy.

Dokument wzbudził u funkcjonariuszy podejrzenia, co do jego autentyczności. Badanie potwierdziło, że rzeczywiście został on przerobiony. Dodatkowo dokument cudzoziemca figurował w bazie SIS i INTERPOL, jako przedmiot podlegający zatrzymaniu.

W toku dalszej kontroli cudzoziemiec okazał również syryjski paszport oraz sfałszowane rumuńskie prawo jazdy.

Po ustaleniu i potwierdzeniu syryjskiego pochodzenia, cudzoziemiec został zatrzymany na podstawie art. 270 § 1 kk. (kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa…) oraz na podstawie art. 394 ust. 1 w zw. z art. 302 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, tj. przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim.

Syryjczyk został ukarany mandatem karnym a następnie umieszczony w PdOZ KPP w Nowym Dworze Mazowieckim.

do góry