Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Odszedł na Wieczną Wartę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Odszedł na Wieczną Wartę

06.08.2018 Krzysztof Grzech

Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski - żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

  • Generał Zbigniew Ścibor-Rylski/zdjęcie Piotr Niemiec (NwOSG)
    Generał Zbigniew Ścibor-Rylski/zdjęcie Piotr Niemiec (NwOSG)

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 roku w Browkach na Ukrainie. Po zdobyciu Kijowa przez wojska polskie wraz z rodziną przyjechał do Polski, gdzie w 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie. Otrzymał przydział do I Pułku Lotniczego Warszawa Okęcie, który 6 września 1939 roku został ewakuowany na południowy - wschód i dołączył do samodzielnej grupy operacyjnej „Polesie”, pod dowództwem generała Franciszka Kleeberga. Ścibor-Rylski brał udział w walkach pod: Mrozami, Łęczną, Adamowem, Kockiem. Po kapitulacji grupy generała Kleeberga, został wywieziony do Kielc, następnie do obozu w Stargardzie, a stamtąd na roboty w Horoście, Strossdorfie i Piritz, skąd udało mu się uciec 1 lipca 1940 roku. W sierpniu 1940 roku Ścibor-Rylski wstąpił do ZWZ-AK - kierował oddziałem przejmującym zrzuty lotnicze na terenie województwa warszawskiego. Od stycznia do lipca 1944 roku walczył w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w kompanii warszawskiej jako dowódca plutonu, a następnie dowódca kompanii „Motyl”. W lipcu 1944 roku został oddelegowany do Warszawy, gdzie walczył w Powstaniu Warszawskim, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy Batalionu „Czata 49” w Zgrupowaniu „Radosław”. Brał udział w walkach na szlaku bojowym: Wola - Stare Miasto - Czerniaków - Mokotów - Śródmieście. Po kapitulacji Powstania jako ranny dostał się do obozu w Pruszkowie, skąd wkrótce uciekł i po dołączeniu do grupy „Kedyw” pułkownika „Radosława” prowadził dalszą walkę z okupantem.

Po wojnie generał Zbigniew Ścibor-Rylski należał między innymi do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, a w 1989 roku założył Związek Powstańców Warszawskich - był jego prezesem od 1990 roku. Brał udział w pracach Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jest też członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Został odznaczony między innymi dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Cześć Jego Pamięci!

 

***

Pogrzeb śp. gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odbędzie się w piątek 10 sierpnia o godz. 13:00.

Zgodnie z wolą generała msza święta odprawiona zostanie w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. Po nabożeństwie generał zostanie odprowadzony do rodzinnego grobu na powązkowskim cmentarzu.

***

Od środy, 8 sierpnia w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy (pl. Bankowy 3/5, 1 piętro, sala 131) jest wystawiona księga kondolencyjna poświęcona pamięci gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.

Wpisów można dokonywać w środę, 8 sierpnia w godz. 10.00-16.00 oraz od czwartku do piątku, 9-10 sierpnia w godz. 8.30-16.00.

Księga kondolencyjna została również udostępniona przez Związek Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22, 1 piętro, sala wystawowa), do czwartku, 9 sierpnia, w godz. 11.00-17.00.

***

Zgodnie z wolą generała prosimy, aby na uroczystość nie przynosić kwiatów, a zamiast tego, przekazać datki na biednych i potrzebujących.

 

do góry