Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Próbowała wręczyć łapówkę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Próbowała wręczyć łapówkę

03.08.2018 Krzysztof Grzech

Cudzoziemka, której legalność pobytu weryfikowali funkcjonariusze Straży Granicznej próbowała wręczyć im korzyść majątkową za odstąpienie od czynności służbowych związanych z nielegalnym pobytem. Swoim czynem kobieta popełniła przestępstwo i została zatrzymana.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Podczas odprawy paszportowej na warszawskim Lotnisku Chopina przed odlotem samolotu do Kijowa, funkcjonariusz dokonujący kontroli stwierdził, że kontrolowana podróżna przekroczyła dozwolony termin pobytu na terytorium RP i skierował ją do II linii kontroli. Podczas czynności weryfikacyjnych na II linii cudzoziemka próbowała wręczyć funkcjonariuszce Straży Granicznej banknot o nominale 50 euro za odstąpienie od dalszych czynności. Kobieta została poinformowana, że próbując wręczyć korzyść majątkową funkcjonariuszowi Straży Granicznej popełniła przestępstwo i dlatego zostanie zatrzymana.

Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie z uwagi na nielegalny pobyt wszczął wobec zatrzymanej postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Następnie wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 2 lat oraz terminem dobrowolnego powrotu wynoszącym 15 dni.

Czynności procesowe związane z popełnieniem przez kobietę przestępstwa z art. 229 § 3, prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. Za czyn ten grozi cudzoziemce kara pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat.

do góry