Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Polski dowód osobisty za 4 tys. euro - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Polski dowód osobisty za 4 tys. euro

09.07.2018 Dagmara BIELEC - JANAS

W miniony piątek (06.07.2018 r.) po przylocie samolotu z Aten funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali cudzoziemca podającego się za Polaka. Mężczyzna usiłował wjechać na terytorium RP na podstawie podrobionego polskiego dowodu osobistego.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że dokument został  w całości wykonany na wzór oryginalnego, tyle że ktoś, kto go preparował zupełnie nie znał języka polskiego, bo w dokumencie widniały liczne błędy  i literówki. Cudzoziemca, który legitymował się polskim dowodem zatrzymano na podstawie art. 270 § 1 kk. W toku dalszych czynności mężczyzna oświadczył, że jest obywatelem Syrii, a celem jego podróży były Niemcy. Mężczyzna przyznał także, że polski dowód osobisty kupił w Atenach za kwotę 4 tysięcy euro będąc do końca przekonanym, że jest to hiszpański dokument.

Podejrzany w trakcie przesłuchania przyznał się do zarzucanych czynów i poddał się dobrowolnie karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat, podanie wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadek dowodu rzeczowego w postaci polskiego dowodu osobistego. Ponadto komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa - Modlin wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania Syryjczyka do powrotu.

do góry