Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Usłyszeli zarzuty za ułatwianie nielegalnego pobytu w Polsce - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Usłyszeli zarzuty za ułatwianie nielegalnego pobytu w Polsce

13.04.2018 Dagmara Bielec-Janas

W minioną środę (11.04.2018 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o ułatwianie nielegalnego pobytu na terenie Polski – głównie obywatelom Ukrainy, na podstawie rejestrowania w jednym z powiatowych urzędów pracy ponad 3000 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.

Tego samego dnia podejrzani mężczyźni – ob. RP w wieku 31 lat, zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Skierniewicach, gdzie po analizie zebranego materiału dowodowego usłyszeli zarzuty z art 264a § 1 kk tj. umożliwienie lub ułatwianie pobytu na terytorium RP. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie podali się karze.

Z ustaleń śledczych wiadomo, że obydwaj Polacy byli właścicielami agencji pośrednictwa pracy funkcjonującej wyłącznie w celu rejestrowania oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom głównie obywatelom Ukrainy. Podejrzani w oświadczeniach wskazywali miejsca zatrudnienia w firmach, z którymi nigdy nie nawiązywali żadnej współpracy. Dla uwiarygodnienia przestępczego procederu adresy firm i spółek wyszukiwali w internecie, a następnie gotowe oświadczenia rejestrowali w Powiatowym Urzędzie Pracy w Skierniewicach. W celu osiągnięcia korzyści majątkowej  zarejestrowali ponad 3000 oświadczeń.

To nie pierwsza tego typu sprawa w tym roku, zakończona przez funkcjonariuszy z łódzkiej placówki SG na terenie województwa łódzkiego. W lutym br. funkcjonariusze zatrzymali dwóch Polaków organizujących nielegalny pobyt cudzoziemcom w Polsce na podstawie oświadczeń. Oni również usłyszeli zarzuty karne.

do góry