To scenariusz szkolenia obronnego zorganizowanego w ubiegłym tygodniu (15 października 2024 roku) przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Portem Lotniczym Bydgoszcz S.A., Placówką Straży Granicznej w Bydgoszczy oraz 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w trakcie kontroli bezpieczeństwa ładunków przewożonych drogą lotniczą, jeden z pracowników patrolu SOL zauważył wyciekającą substancję z jednego z pojemników, które oczekiwały na kontrolę w strefie CARGO. Natychmiast powiadomiony został Punkt Alarmowy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Po wyznaczeniu strefy zagrożenia na miejsce zadysponowany został zespół minersko-pirotechniczny Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który po przeprowadzonym rozpoznaniu CBRN (tj. dot. zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych), potwierdził zagrożenie chemiczne oraz podwyższony poziom promieniowania.
O zagrożeniu powiadomione zostały wszystkie służby ratunkowe – Straż Pożarna, Policja, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Stały Dyżur i zespół kierowania Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Dzięki natychmiastowej reakcji służb, szybko uniemożliwiono uwalnianie się substancji chemicznej i zniwelowanie poziomu promieniowania. W wyniku prowadzonych działań poszkodowany został operator Służby Ochrony Lotniska.
Dotychczasowe sytuacje zagrożenia w lotnictwie cywilnym pozwoliły na wypracowanie wielu procedur, które mają te zagrożenia wyeliminować lub usprawnić działania służb, które będą je neutralizować. Jednak teoria byłaby niczym, bez zastosowania ich w praktyce.
W szkoleniowej akcji ratunkowej oprócz funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wzięły udział: Służba Ochrony Lotniska, Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa PCK w Bydgoszczy, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.
Źródło: PSG w Bydgoszczy