Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zagrożenie chemiczne w Porcie Lotniczym Bydgoszcz – szkolenie obronne - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zagrożenie chemiczne w Porcie Lotniczym Bydgoszcz – szkolenie obronne

Dagmara Bielec
23.10.2024

Niebezpieczna substancja w ładunku CARGO w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. Zespół minersko-pirotechniczny z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy potwierdził podwyższony poziom promieniowania. Na nogi postawione zostały wszystkie służby ratunkowe.

To scenariusz szkolenia obronnego zorganizowanego w ubiegłym tygodniu (15 października 2024 roku) przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz z Portem Lotniczym Bydgoszcz S.A., Placówką Straży Granicznej w Bydgoszczy oraz 8. Kujawsko-Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w trakcie kontroli bezpieczeństwa ładunków przewożonych drogą lotniczą, jeden z pracowników patrolu SOL zauważył wyciekającą substancję z jednego z pojemników, które oczekiwały na kontrolę w strefie CARGO. Natychmiast powiadomiony został Punkt Alarmowy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Po wyznaczeniu strefy zagrożenia na miejsce zadysponowany został zespół minersko-pirotechniczny Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, który po przeprowadzonym rozpoznaniu CBRN (tj. dot. zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych), potwierdził zagrożenie chemiczne oraz podwyższony poziom promieniowania.

O zagrożeniu powiadomione zostały wszystkie służby ratunkowe – Straż Pożarna, Policja, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Stały Dyżur i zespół kierowania Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Dzięki natychmiastowej reakcji służb, szybko uniemożliwiono uwalnianie się substancji chemicznej i zniwelowanie poziomu promieniowania. W wyniku prowadzonych działań poszkodowany został operator Służby Ochrony Lotniska.

Dotychczasowe sytuacje zagrożenia w lotnictwie cywilnym pozwoliły na wypracowanie wielu procedur, które mają te zagrożenia wyeliminować lub usprawnić działania służb, które będą je neutralizować. Jednak teoria byłaby niczym, bez zastosowania ich w praktyce.

W szkoleniowej akcji ratunkowej oprócz funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wzięły udział: Służba Ochrony Lotniska, Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa PCK w Bydgoszczy, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Źródło: PSG w Bydgoszczy

  • Od lewej strony na płycie lotniska stoi ciągnik, samolot. Po prawej stronie na podwyższeniu stoi duży ekran. Od lewej strony na płycie lotniska stoi ciągnik, samolot. Po prawej stronie na podwyższeniu stoi duży ekran.
    Od lewej strony na płycie lotniska stoi ciągnik, samolot. Po prawej stronie na podwyższeniu stoi duży ekran.
  • Przed namiotem stoi sprzęt wykorzystywany przez pirotechników Straży Granicznej. Przed namiotem stoi sprzęt wykorzystywany przez pirotechników Straży Granicznej.
    Przed namiotem stoi sprzęt wykorzystywany przez pirotechników Straży Granicznej.
  • Widok z wnętrza pojazdu na płytę lotniska. Widok z wnętrza pojazdu na płytę lotniska.
    Widok z wnętrza pojazdu na płytę lotniska.
  • Funkcjonariusz stoi na płycie lotniska, przed nim stoi robot i samochód z przyczepą. Funkcjonariusz stoi na płycie lotniska, przed nim stoi robot i samochód z przyczepą.
    Funkcjonariusz stoi na płycie lotniska, przed nim stoi robot i samochód z przyczepą.
  • Na płycie lotniska leży poszkodowany, do pojemników podjeżdża robot. Po lewej stronie widoczny tył samolotu. Na płycie lotniska leży poszkodowany, do pojemników podjeżdża robot. Po lewej stronie widoczny tył samolotu.
    Na płycie lotniska leży poszkodowany, do pojemników podjeżdża robot. Po lewej stronie widoczny tył samolotu.
  • Na monitorze wyświetlany jest obraz z kamery umieszczonej na robocie. Na monitorze wyświetlany jest obraz z kamery umieszczonej na robocie.
    Na monitorze wyświetlany jest obraz z kamery umieszczonej na robocie.
do góry