Do zatrzymania ośmiu cudzoziemców doszło w ubiegłym tygodniu na warszawskiej Białołęce w ramach czynności związanych z przeprowadzeniem wywiadów środowiskowych. Pod kontrolowanym adresem funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie ujawnili pięciu obywateli Gwinei oraz Kongijczyka, którzy nie posiadali dokumentów tożsamości ani innych dokumentów pozwalających im na legalny pobyt w naszym kraju. Według oświadczeń cudzoziemców, ustalono, że przedostali się do Polski nielegalnie, w tym dwoje z nich podstępem przekraczając granicę państwową od strony Białorusi.
Wśród zatrzymanych byli również dwaj obywatele Kongo, którzy będąc najemcami kontrolowanego mieszkania, świadomie ułatwiali pobyt na terytorium RP wbrew przepisom sześciu cudzoziemcom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dodatkowo, w trakcie czynności z funkcjonariuszami, jeden z Kongijczyków posłużył się oryginalnym kongijskim paszportem, w którym na jednej ze stron została przerobiona data ważności dokumentu, a w trakcie przeszukania mieszkania ujawniono należącą do niego podrobioną na wzór oryginalnej polską kartę pobytu. Jak się okazało mężczyzna od przeszło roku uchylał się od zrealizowania decyzji zobowiązującej do powrotu wydanej przez komendanta Placówki Straży Granicznej w Warszawie.
Czworo spośród ośmiu zatrzymanych cudzoziemców usłyszało zarzuty. Dwoje Gwinejczyków, za przekroczenie granicy RP wbrew przepisom podstępem z Białorusi do Polski przedstawiono zarzut za czyn z art. 264 § 2 kk. natomiast dwóm obywatelom Konga, którzy byli najemcami mieszkania, zarzut ułatwiania pobytu na terytorium RP wbrew przepisom ustawy tj. o czyn z art. 264a § 1 kk. dodatkowo jeden z nich - zarzut przygotowania do posłużenia się oraz posłużenia się jako autentycznym przerobionym paszportem (art. 270 par. 1 kk.). Pozostałych cudzoziemców za popełnienie wykroczenia zgodnie z art. 41a § 1 kw. pouczono.
Ponadto wobec wszystkich, którzy nielegalnie przebywali w Polsce, wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Postanowieniem Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie sześć osób zostało umieszczonych w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy, wobec jednego zastosowano środki alternatywne do detencji w postaci zgłaszania się jeden raz w tygodniu w PSG w Warszawie oraz zamieszkania pod wskazanym adresem.