Komendant w asyście funkcjonariuszy NwOSG złożył pod pomnikiem kwiaty, oddając hołd bohaterstwu ludzi tworzących struktury Polskiego Państwa Podziemnego jak i wszystkim Żołnierzom Armii Krajowej, którzy ponosili ofiary dla dobra Ojczyzny.
27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Dała ona początek Polskiemu Państwu Podziemnemu, tajnym strukturom państwa polskiego, funkcjonującym podczas II wojny światowej, podległym Rządowi RP na uchodźstwie. Tworzyły one system władz państwowych działających w imieniu Rzeczypospolitej na terenach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki. Polskie Państwo Podziemne istniało do 1 lipca 1945 r., kiedy nastąpiło samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie.
Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939-45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Było kierowane przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-43 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny – Rada Jedności Narodowej.
zdjęcia Piotr Niemiec
-
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Przed nim stoją w szyku żołnierze. -
Delegacja Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej wita się z Panem Januszem Komorowskim. -
Żołnierze Pułku reprezentacyjnego prezentują broń podczas hymnu. -
Symbol Polski Walczącej na pomniku. -
Sygnalistka Straż Miejskiej gra na trąbce. -
Przy mównicy stoi Pan Janusz Komorowski. -
List od Prezydenta odczytuje Pan Tadeusz Deszkiewicz. -
Przemawia Pan Lech Parell. -
Przemawia Pani Renata Kaznowska. -
Modlitwa ekumeniczna. -
Apel pamięci odczytuje porucznik Jakub Szczypczyk. -
Płk. SG Dariusz Lutyński stoi wśród uczestników uroczystości. -
Fragment pomnika z napisem Polska Walcząca, w tle widoczne płomienie wydobywające się ze znicza. -
Delegacja kombatantów składa wieniec pod pomnikiem. -
Delegacja kombatantów składa wieniec pod pomnikiem. -
Delegacja Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej podchodzi do pomnika. Po lewej stronie stoi Kompania Reprezentacyjna. -
Delegacja Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oddaje honor przed pomnikiem. -
Wieńce i posterunek honorowy przed pomnikiem po zakończeniu uroczystości.