31 lipca przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich odbyła się uroczysta msza polowa w intencji powstańców, dowódców i ludności cywilnej Warszawy oraz Apel Pamięci. Podczas uroczystości obecni byli Powstańcy Warszawscy z rodzinami, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, warszawiacy, a także Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan wraz z Komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Dariuszem Lutyńskim. Po uroczystej mszy komendant NwOSG złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego oraz wpisał się do księgi pamiątkowej oddając tym samym cześć i hołd poległym bohaterom.
Dzień wcześniej 30 lipca Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego wraz z delegacją uczestniczył w spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Prezydentem m. st. Warszawy w Parku Wolności. W czasie uroczystości odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych uczestnikom zrywu sprzed 80 lat, a także osobom zaangażowanym w propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
Dzisiaj 1 sierpnia w ramach obchodów rocznicowych delegacje funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczą w uroczystościach, które upamiętniają bohaterstwo Powstańców Warszawskich. W imieniu funkcjonariuszy i pracowników naszego oddziału zostały złożone wieńce pod pomnikiem Kobietom Powstania Warszawskiego oraz pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej. W tych pierwszych udział wzięły funkcjonariuszki i pracownice NwOSG na czele z Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie ppłk. SG Dorotą Jagusztyn, natomiast pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK cześć i hołd Bohaterom 44’ oddał komendant oddziału.
Z kolei o godz. 17.00 - w Godzinę „W” – przed terminalami Lotniska Chopina, Lotniska Warszawa-Radom oraz Portu Lotniczego Warszawa-Modlin minutą ciszy hołd Powstańcom Warszawskim oddali funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Radomiu, Warszawa – Okęcie oraz Warszawa-Modlin wraz z przedstawicielami innych służb lotniskowych.
Uroczystości 1 sierpnia uwieńczył udział Zastępcy Komendanta NwOSG płk. SG Jarosława Siergieja na Kopcu Powstania Warszawskiego w Parku Akcji "Burza, gdzie zgodnie z tradycją nastąpiło rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.
W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowanego przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej minutą ciszy oraz złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy na mogile Barbary Nazdrowicz ps. „Wiewiórka” oraz innych uczestników Powstania Warszawskiego uczcili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi na czele z Komendantem PSG w Łodzi płk. SG Rafałem Grzejszczakiem oraz jego zastępcą mjr. SG Przemysławem Szkudlarkiem, przedtem komendanci udali się pod Pomnik Powstania Warszawskiego w Łodzi, gdzie w imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników łódzkiej placówki SG oddali cześć i honor poległym w sierpniu 1944 roku.
Także funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy na czele z zastępcą komendanta PSG w Bydgoszczy kpt. SG Mariuszem Urbanem uczcili pamięć Powstańców, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych połączonych ze złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego w Bydgoszczy oraz uczestnicząc w uroczystych obchodach zorganizowanych przez władze wojewódzkie i samorządowe na Starym Rynku w Bydgoszczy.
***
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące – zakończyło się 2 października 1944 r. To niezwykle trudne i bolesne wydarzenie w dziejach naszego kraju, a coroczne obchody wybuchu Powstania są ważną lekcją historii dla kolejnych pokoleń Polaków, a szczególnie dla nas - funkcjonariuszy i pracowników Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej – oddziału, który od blisko 18 lat nosi imię Powstania Warszawskiego.
zdjęcia Piotr Niemiec