Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Bydgoscy funkcjonariusze uczcili Święto Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Bydgoscy funkcjonariusze uczcili Święto Straży Granicznej

Dagmara Bielec
17.05.2023

Wczoraj (16 maja 2023 roku) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy uczcili 32. rocznicę powołania Straży Granicznej łącząc chlubne tradycje ze współczesnością.

Uroczystość rocznicową w bydgoskiej placówce Straży Granicznej poprzedziła wspólna wizyta funkcjonariuszy wraz z uczniami z wielkopolskiej Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie na cmentarzu, gdzie znajdują się mogiły funkcjonariuszy przedwojennej Straży Granicznej. Na miejscu złożono kwiaty oraz zapalono symboliczne znicze na grobach Antoniego Łobody i Stefana Galińskiego oddając im cześć i pamięć, za to, że w pierwszych minutach wybuchu II wojny światowej uczestniczyli w walkach broniąc granic RP przed niemieckim najeźdźcą, a następnie po wytropieniu ich przez niemieckie gestapo zostali skazani na śmierć przez niemiecki sąd specjalny w Bydgoszczy.

Następnie wszyscy udali się na placówkę Straży Granicznej w Bydgoszczy, gdzie z udziałem funkcjonariuszy i pracowników placówki odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której zostały wręczone akty mianowania na wyższe stopienie Straży Granicznej.

Po uroczystości, uczniowie ze szkoły imienia Straży Granicznej II RP ze Śmiłowa mogli zapoznać się ze specyfiką służby granicznej w bydgoskim lotniczym przejściu granicznym i zwiedzić lotnisko.

 • Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, goście i dzieci stoją na cmentarnej alejce. Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, goście i dzieci stoją na cmentarnej alejce.
  Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, goście i dzieci stoją na cmentarnej alejce.
 • Fotografia Antoniego Łobody stoi na sztaludze przy mogile. Fotografia Antoniego Łobody stoi na sztaludze przy mogile.
  Fotografia Antoniego Łobody stoi na sztaludze przy mogile.
 • Fotografia Stefana Galińskiego stoi na sztaludze przy mogile. Fotografia Stefana Galińskiego stoi na sztaludze przy mogile.
  Fotografia Stefana Galińskiego stoi na sztaludze przy mogile.
 • Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, stoją na cmentarnej alejce. Funkcjonariuszka czyta. Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, stoją na cmentarnej alejce. Funkcjonariuszka czyta.
  Poczty Sztandarowe, funkcjonariusze, stoją na cmentarnej alejce. Funkcjonariuszka czyta.
 • Emblemat Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na ramieniu funkcjonariusza. Emblemat Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na ramieniu funkcjonariusza.
  Emblemat Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na ramieniu funkcjonariusza.
 • Dowódca uroczystości składa meldunek Zastępcy Komentanda Placówki SG w Bydgoszczy. Dowódca uroczystości składa meldunek Zastępcy Komentanda Placówki SG w Bydgoszczy.
  Dowódca uroczystości składa meldunek Zastępcy Komentanda Placówki SG w Bydgoszczy.
 • Przemawia Zastępca Komendanta. W szyku stoją Poczty Sztandarowe i funkcjonariusze Straż Granicznej. Przemawia Zastępca Komendanta. W szyku stoją Poczty Sztandarowe i funkcjonariusze Straż Granicznej.
  Przemawia Zastępca Komendanta. W szyku stoją Poczty Sztandarowe i funkcjonariusze Straż Granicznej.
 • Kpt. SG Mariusz Urban wręcza wyróżnienia funkcjonariuszom. Kpt. SG Mariusz Urban wręcza wyróżnienia funkcjonariuszom.
  Kpt. SG Mariusz Urban wręcza wyróżnienia funkcjonariuszom.
 • Zdjęcie grupowe funkcjonariuszy, dzieci i zaproszonych gości. Zdjęcie grupowe funkcjonariuszy, dzieci i zaproszonych gości.
  Zdjęcie grupowe funkcjonariuszy, dzieci i zaproszonych gości.
do góry