Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową obchodzony jest corocznie na całym świecie 21 marca. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar masakry
w Sharperville, która miała miejsce w 1966 roku, a także innych incydentów na tle rasistowskim. Ma również istotny wpływ na wzmożenie działalności społeczeństwa na rzecz eliminacji wszelkich form rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji na świecie.
Święto Newroz w języku perskim oznacza „Nowy Dzień". To starożytne święto wiosny, które obchodzone jest w dniu astronomicznie obliczonego wejścia słońca w zodiakalny znak Barana. Dzień ten przypada na 20 lub 21 marca, a jego początek wyznaczany jest w różnym czasie w zależności od początku równonocy. Newroz nie jest świętem religijnym – obchodzą je Kurdowie jako symbol ich tożsamości narodowej. Tradycja tego święta sięga 3000 lat. Newroz jest świętem poświęconym rodzinie i przyjaciołom, podczas którego przygotowuje się świąteczne potrawy, tańczy, śpiewa, rozpala ogniska. 30 sierpnia 2009 roku UNESCO wpisało święto Newroz na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a 10 maja 2010 roku zostało ono proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe obchodzone 21 marca. ONZ podkreśla, że od trzech tysięcy lat obchody tego święta jednoczą regiony i narodowości, religie i języki. To czas świętowania, wzajemnego szacunku i dążenia do osiągnięcia harmonii przez wszystkie społeczności. Zgodnie z tradycją Kurdowie celebrują Święto Wiosny bardzo uroczyście, spędzając czas na licznych piknikach, zaopatrzeni w smaczne jedzenie. Specjalnie na tę okazję w SOdC w Lesznowoli przygotowano kolację, podczas której między innymi serwowano Kubę – przysmak kuchni kurdyjskiej.
W ramach eventu w SOdC w Lesznowoli został zorganizowany turniej bilardowy oraz turniej piłki siatkowej. Zawodnicy prezentowali wysoki poziom i grali z wielkim zaangażowaniem. Licznie zgromadzona publiczność składająca się z podopiecznych przebywających w ośrodku dopingowała zawodników. Po emocjonujących zawodach i wyłonieniu zwycięzców, uczestnicy otrzymali dyplomy za zajęte miejsca oraz nagrody rzeczowe. Następnie wszyscy cudzoziemcy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek, na którym serwowano dania gorące oraz przekąski i zimne napoje.
Powyższe przedsięwzięcie było dla cudzoziemców miłym urozmaiceniem czasu spędzonego w detencji oraz doskonałą okazją do wzajemnej integracji. Wspólne świętowanie
z osobami umieszczonymi, daje możliwość zapoznania się z kulturą, a także zwyczajami osób
z różnych krajów pochodzenia, co przekłada się na pozytywne relacje i nastroje.