Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Ścigani czerwonymi notami Interpolu w rękach Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ścigani czerwonymi notami Interpolu w rękach Straży Granicznej

09.03.2023 Dagmara Bielec

Wczoraj (8 marca 2023 roku) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali dwóch cudzoziemców poszukiwanych czerwoną notą Interpolu. Pierwszy z nich obywatel Gruzji ścigany jest przez władze Azerbejdżanu, drugi zaś obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki narodowości uzbeckiej przez wymiar sprawiedliwości Uzbekistanu.

  • Kontrola graniczna./archiwum NwOSG Kontrola graniczna./archiwum NwOSG
    Kontrola graniczna./archiwum NwOSG

Gruzin został zatrzymany przez Straż Graniczną podczas odprawy pasażerów na lot do Kutaisi. Dane mężczyzny figurowały w bazie Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej jako osoby poszukiwanej czerwoną notą Interpolu za nielegalną migrację. Ponadto w chwili zatrzymania mężczyzny, okazało się, że przebywa w Polsce nielegalnie - bez żadnego dokumentu uprawniającego go do legalnego pobytu oraz przekroczył wbrew przepisom granicę państwową z Niemiec do Polski. Za oba te wykroczenia został ukarany mandatami karnymi po 500 złotych. Wobec mężczyzny wszczęto również postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu. Jeszcze dzisiaj Gruzin zostanie przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie wobec niego zostaną przeprowadzone dalsze czynności w sprawie.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn ściganych czerwoną notą Interpolu wpadł w ręce funkcjonariuszy po przylocie z Bukaresztu. 46-letni obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki narodowości uzbeckiej poszukiwany jest za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem oraz przemytem broni palnej i amunicji. Czerwoną notę wystawiły władze Uzbekistanu. Mężczyzna podobnie jak Gruzin, również w dniu dzisiejszym zostanie przekonwojowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

do góry