Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zmienił nazwisko i dokumenty by nielegalnie wrócić do Polski - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zmienił nazwisko i dokumenty by nielegalnie wrócić do Polski

04.01.2023 Dagmara Bielec

Wczoraj (3 stycznia 2023 roku) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie zatrzymali Gruzina, który pomimo statusu osoby niepożądanej na terytorium RP, chcąc ominąć postanowienia decyzji o zobowiązaniu do powrotu, zmienił dane osobowe i wielokrotnie dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przemieszczając się po krajach strefy Schengen.

  • Paszport Gruzji. Paszport Gruzji.
    Paszport Gruzji.

Zatrzymany mężczyzna to 35-letni obywatel Gruzji, który po raz kolejny trafił w ręce Straży Granicznej. Pierwszy raz 5 lat temu, gdzie wobec niego została wydana decyzja zobowiązująca do powrotu za nielegalny pobyt z orzeczonym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP oraz innych państw obszaru Schengen na okres 5 lat, którą wykonano przymusowo przez lotnicze przejście graniczne Warszawa-Okęcie, skąd cudzoziemiec odleciał do Gruzji. Na miejscu mężczyzna zmienił swoje dane personalne i wyrobił nowy dokument podróży wraz z polską wizą krajową typu D, a następnie rozpoczął podróż samochodem po Europie - przekraczając granice strefy Schengen, docierając z powrotem do Polski, mając pełną świadomość, że czyni to nielegalnie łamiąc przepisy kodeksu karnego.

W trakcie wczorajszej kontroli warszawscy funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że mężczyzna poszukiwany jest również jako podejrzany w innej sprawie - prowadzonej przez Prokuraturę Rejonową Tomaszów Lubelski.

Obywatel Gruzji został zatrzymany, przedstawiono mu trzy zarzuty z art. 264 § 2 kk. do których się przyznał.

Cudzoziemiec przebywa pod nadzorem funkcjonariuszy Straży Granicznej do zakończenia czynności z jego udziałem.

do góry