Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kolejni zatrzymani na trasie S8 - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejni zatrzymani na trasie S8

14.11.2022 Krzysztof Grzech

W piątek (11 listopada) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej na trasie S8 zatrzymali pięciu cudzoziemców, obywatela Gruzji i czterech podających się za obywateli Iranu. Irańczycy podejrzewani są o nielegalne przekroczenie granicy państwowej, z kolei Gruzina za organizowanie innym cudzoziemcom przekroczenia granicy RP wbrew przepisom.

  • kierowca na autostradzie Kierowca na autostradzie
    kierowca na autostradzie

Do zdarzenia doszło na  terenie woj. mazowieckiego na trasie S8, którą cudzoziemcy poruszali się w kierunku zachodniej granicy RP. Podczas podjętej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemców, okazało się, że wszyscy poza kierowcą nie posiadają dokumentów tożsamości. W pojeździe zaś ujawniono 5 gruzińskich unieważnionych paszportów należących do innych osób. Kierowca nie potrafił powiedzieć jak znalazły się w samochodzie.

Po zatrzymaniu wszyscy zostali przewiezieni do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w celu kontynuacji czynności w sprawie. Wobec osób, podających się za obywateli Iranu wszczęto postępowanie przygotowawcze. Zostały im przedstawione zarzuty o czyn z art. 264 § 2 kk. tj. nielegalnego przekroczenia granicy państwowej podstępem.

Z kolei obywatel Gruzji decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu wszystkich pięciu cudzoziemców. Wobec podających się za obywateli Iranu wystąpił do Sądu Rejonowego w Nowym Dworze Mazowieckim o umieszczenie ich w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy.

Czynności w sprawie trwają.

do góry