Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2021 Piotr Niemiec

Święto niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

 

Godło i flaga Polski.

Święto niepodległości - historia

Dzień 11 listopada, który stał się świętem niepodległości jest datą symboliczną. Odnosi się do terminu zakończenia I wojny światowej poprzez zawarcie układu rozejmowego w Compiègne, pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Związane jest to również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w niewoli w Magdeburgu (10 listopada). De facto, odzyskanie przez Polskę niepodległości zostało ogłoszone przez Radę Regencyjną już 7 października 1918 roku.

Święto niepodległości – utworzenie

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je jednak już 22 lipca 1945 roku, na mocy ustawy Krajowej Rady Narodowej. W 1989 roku przywrócono pierwotne ustalenia z 1937 roku, czyniąc jednocześnie 11 listopada dniem wolnym od pracy.

Symbole narodowe na 11 listopada

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu instytucjach i domach słychać „Mazurka Dąbrowskiego”.

Święto Służby Cywilnej

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, przypada także Dzień Służby Cywilnej. To święto urzędników i pracowników korpusu służby cywilnej w administracji państwowej. Dzień Służby Cywilnej jest obchodzony corocznie od 2000 r., nieprzypadkowo w rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji. Rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym sygnałem, że „Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa” (Ustawa z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, Dz. U. R. P. nr 21 poz. 164).

do góry