Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Próbował przekonać, że posiada słowackie obywatelstwo - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Próbował przekonać, że posiada słowackie obywatelstwo

Dagmara BIELEC

W wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców przeprowadzonej na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego zatrzymano obywatela Gruzji, legitymującego się sfałszowanymi słowackimi dokumentami. Mężczyzna usłyszał zarzuty, do których się przyznał i dobrowolnie poddał karze.

  • 13-188460
    13-188460

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (29 sierpnia 2022 roku) podczas standardowej kontroli legalności pobytu wobec cudzoziemca przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Kontrolowanym mężczyzną był 29-letni Gruzin, który podczas legitymowania okazał funkcjonariuszom słowackie dokumenty - dowód osobisty oraz prawo jazdy. Cudzoziemiec podczas rozmowy z mundurowymi oświadczył, że pochodzi z Gruzji, ale kilka lat pracował w Słowacji i w związku z tym uzyskał obywatelstwo tego kraju, a tym samym legalne słowackie dokumenty.

Funkcjonariusze szybko ustalili, że zarówno słowacki dowód osobisty jak i prawo jazdy zostały podrobione na wzór oryginalnych. Skontaktowano się również ze stroną słowacką w celu ustalenia czy okazane dokumenty zostały wydane przez tamtejsze władze. W odpowiedzi otrzymano informację, że strona słowacka nie wydała cudzoziemcowi takich dokumentów, jak również zaprzeczyła by Gruzin rzekomo posiadał obywatelstwo słowackie lub tytuł pobytowy na terytorium ich kraju.

W toku czynności cudzoziemiec potwierdził swoje dane na podstawie swoich dwóch ważnych gruzińskich paszportów, potwierdzono również, że mężczyzna obecnie przebywa w Polsce na podstawie toczącej się przed Wojewodą Mazowieckim procedury o zezwolenie na pobyt czasowy.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut za czyn z art. 270 § 1 kk. tj. posłużenie się jako autentycznymi podrobionymi słowackimi dokumentami przed funkcjonariuszem Straży Granicznej. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył w swojej sprawie wyjaśnienia oraz skorzystał z prawa wynikającego z art. 335 § 1 kpk. i dobrowolnie poddał się karze w postaci - 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby dwóch lat, podania wyroku do publicznej wiadomości oraz przepadku dowodu rzeczowego zabezpieczonego w przedmiotowym postępowaniu.

do góry