Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Sprawdzili warunki pobytu cudzoziemców - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Sprawdzili warunki pobytu cudzoziemców

Dagmara BIELEC

Weekendowe kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie stolicy przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Warszawie doprowadziły do ujawnienia trzech mężczyzn, którzy nie posiadali dokumentów zezwalających im na legalny pobyt i pracę w naszym kraju. Dwóch z zatrzymanych otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu, wobec trzeciego wszczęto postępowanie w tym kierunku.

  • 13-182133
    13-182133

W wyniku kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili trzech mężczyzn – obywateli Gruzji, Tadżykistanu oraz Mongolii, którzy w świetle obowiązujących przepisów przebywały nielegalnie
w Polsce tzn. nie posiadały dokumentów pobytowych, a dodatkowo jeden z nich okazał funkcjonariuszowi sfałszowane poprzez podrobienie na wzór oryginalnego gruzińskie prawo jazdy. Jak ustalili funkcjonariusze, Gruzin i Tadżyk wjechali do Polski w marcu br. od strony Ukrainy ze względów humanitarnych w związku z  trwającym konfliktem zbrojnym (art. 32 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach) – na okres nie dłuższy niż 15 dni - czyli czas, który pozwoliłby mężczyznom na złożenie dokumentów o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę lub ewentualny powrót do swojego kraju. Niestety, mężczyźni nie podjęli ani jednej próby zalegalizowania swojego pobytu w Polsce.

Wobec nich Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne zakończone wydaniem decyzji o zobowiązaniu do dobrowolnego powrotu z uwzględnieniem zakazu ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 6 miesięcy. Ponadto Gruzin usłyszał zarzut z art. 270 § 1 kk. tj. posłużenie się sfałszowanym dokumentem, do którego się przyznał.

Wobec trzeciego z ujawnionych - obywatela Mongolii, podczas wszczętego postępowania administracyjnego w kierunku zobowiązania do powrotu, zaistniały przesłanki pozwalające na rozpatrzenie jego sytuacji pobytowej pod kątem udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

do góry