Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Podróż do Londynu zakończył na warszawskim lotnisku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Podróż do Londynu zakończył na warszawskim lotnisku

14.06.2022 Krzysztof Grzech

Wczoraj (13 czerwca 2022 roku) podczas kontroli granicznej na odlot samolotu rejsowego do Londynu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca podającego się za obywatela Rumunii, który usiłował wyjechać z Polski na podstawie sfałszowanych dokumentów. Mężczyzna usłyszał zarzuty karne, a także został zobowiązany do powrotu.

  • Paszport albański, rumuński oraz rumuńskie prawo jazdy i dowód osobisty trzymane w rękach
    Paszport albański, rumuński oraz rumuńskie prawo jazdy i dowód osobisty trzymane w rękach

Przed odlotem samolotu do Londynu do kontroli granicznej zgłosił się cudzoziemiec, przedstawiając funkcjonariuszowi rumuński paszport. Po analizie dokumentu okazało się, że nosi on znamiona fałszerstwa - został podrobiony na wzór oryginalnego. W celu potwierdzenia podejrzeń, podróżnego poproszono o okazanie innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość. Tym razem mężczyzna przedstawił rumuński dowód osobisty oraz prawo jazdy, które podobnie jak paszport zostały podrobione na wzór oryginalnych. Mężczyzna w trakcie czynności przyznał się, że jest obywatelem Albanii wyjmując swój oryginalny albański paszport.

W związku z tym, że cudzoziemiec w trakcie kontroli granicznej na kierunku wyjazdowym z Polski do Londynu, usiłował przekroczyć granicę wbrew obowiązującym przepisom podstępem, okazując funkcjonariuszom podrobione na wzór oryginalnych rumuńskie dokumenty - został zatrzymany. Wobec Albańczyka wszczęto postępowanie o czyn z art. 264 § 2 kk. oraz z art. 270 § 1 kk. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu, ale odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie. Ponadto wobec mężczyzny  wszczęto postępowanie administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu.

do góry