W podniosłej uroczystości udział wzięli Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan wraz z zastępcami, kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych oddziału, a także komendanci i dowódcy zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji, szkól i stowarzyszeń, które na co dzień współpracują z naszym oddziałem. W uroczystym apelu uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz oraz Pan Bolesław Szulia – dyrygent, kompozytor, twórca muzyki do pieśni reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego, w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, którą koncelebrował dziekan Straży Granicznej ks. płk SG Zbigniew Kępa. We mszy św. uczestniczył także dziekan ewangelicki SG Kornel Undas, ks. dr Marian Midura Dziekan Krajowej Administracji Skarbowej, przedstawiciel dziekana prawosławnego SG ks. mjr SG Tomasz Paszko oraz kapelan NwOSG ks. ppłk. SG Ryszard Preuss.
Podczas mszy św. ksiądz dziekan wygłosił okolicznościowe kazanie, skierowane do funkcjonariuszy i pracowników naszego oddziału z przesłaniem, abyśmy wzorem poprzednich pokoleń sprostali współczesnym zadaniom jakie stoją przed Strażą Graniczną w codziennej służbie Ojczyźnie. Ksiądz dziekan wspomniał również, że – „służba i praca przynosi nam wiele okazji do głębokich refleksji. Obecnie sprawą dominującą jest przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Ileż dobroci, sympatii, pomocy wyzwoliła w nas ta sytuacja. Jest ona dla nas okazją, aby zastosować w życiu zasady ewangeliczne: świadczyć dobro niczego się za to nie spodziewając, nie kalkulując, co ja będę z tego miał. Pamiętajmy, że Bóg jest hojny dla tych, którzy kierują się zasadą bezinteresownej miłości bliźniego (…) Kończąc kazanie podkreślił: „Miejmy więc oczy otwarte, umysł skłonny do refleksji, serce zdolne do współczucia i solidarności, zaś wolę do angażowania się w to, co dobre i szlachetne.”
Po zakończeniu mszy św. wszyscy uczestnicy udali się monumentalnego miejsca znajdującego się na zewnątrz muzeum – Parku Wolności, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody.
Po złożeniu Komendantowi NwOSG meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu i przeglądzie pododdziałów, podniesiono flagę na maszt i odegrano Hymn RP. Następnie gen. bryg. SG Robert Bagan złożył wieniec pod murem upamiętniającym poległych w walkach powstańczych w 1944 roku.
W okolicznościowym wystąpieniu Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan przypomniał, że „na tle ponad 30 – letniej historii współczesnej Straży Granicznej, my – jako Oddział, który w bieżącym roku będzie obchodził 18. rocznicę powołania - daliśmy dowód tego, że jesteśmy sprawną i skuteczna jednostką, której zadaniem jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa na granicach Polski i Unii Europejskiej w podległych nam lotniczych przejściach granicznych, ale również wewnątrz kraju, gdzie głównie realizujemy zadania związane ze zwalczaniem przestępczości oraz przeciwdziałaniem nielegalnej migracji na obszarze trzech centralnych województw.”
Komendant podkreślił również, że „w ostatnich dwóch latach, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią oraz wojną w Ukrainie, zawsze realizowaliśmy nasze zadania na bardzo wysokim poziomie. Oprócz bieżących wyzwań, dodatkowo ponad tysiąc naszych funkcjonariuszy rotacyjnie wspierało naszych kolegów na odcinkach granicy z Republiką Federalną Niemiec, Republiką Czeską oraz Republika Białorusi i Republiką Ukrainy.”
W swoim wystąpieniu Generał nawiązał do naszych Patronów – Powstańców Warszawskich, których w tym dniu wyjątkowo zabrakło z uwagi na stan zdrowia, a podczas takich podniosłych chwil towarzyszyli nam niemal zawsze - kierując do nich słowa „To Wy Czcigodni Powstańcy Warszawscy, Wasza walka, bohaterstwo i całe Wasze życie stanowicie dla nas wzór do naśladowania. Jesteście dla nas inspiracją. Wasza historia, Wasze życiorysy pokazują nam jak należy postępować, aby z całych sił służyć Narodowi Polskiemu. Z dumą nosimy imię Powstania Warszawskiego i ogromnym zaszczytem jest dla nas możliwość noszenia na mundurze symbolu Polski Walczącej.”
Na koniec komendant zwrócił się do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ze szczególnymi podziękowaniami, za to, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu wymagających miesięcy, podejmowali działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się COVID-19 oraz za wsparcie swoich kolegów w ochronie granicy na odcinku wschodnim. Pogratulował wszystkim odznaczonym, awansowanym i wyróżnionym życząc satysfakcji ze służby, spełniania ambicji zawodowych oraz urzeczywistnienia osobistych zamierzeń.
Święto Straży Granicznej to czas wręczania medali, odznaczeń i wyróżnień za zaangażowanie i wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji Święta Straży Granicznej medalami „Za Zasługi dla Straży Granicznej” odznaczono 28 funkcjonariuszy i 5 pracowników cywilnych.
Funkcjonariuszom i pracownikom NwOSG szczególnie wyróżniającym się w popularyzowaniu tradycji, historii i dokonań Straży Granicznej wręczone zostały Odznaki Okolicznościowe – Medale Trzydziestolecia Powołania Straży Granicznej, wyróżniono nimi 51 osób.
Odznakami Straży Granicznej nadawanymi przez Komendanta Głównego Straży Granicznej uhonorowano 42 funkcjonariuszy, natomiast akty mianowania na wyższe stopnie służbowe otrzymało 180 funkcjonariuszy w tym, w korpusie oficerów – 17 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych – 84 funkcjonariuszy oraz 79 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.
Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej decyzją w sprawie nadania Medalu Pamiątkowego „Za Zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej” dedykowanego instytucji - przyznał Medal Pamiątkowy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Medal z rąk Zastępcy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału SG płk. SG Dariusza Lutyńskiego odebrał nadinspektor Sławomir Litwin – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi.
Ponadto, medalami „Za Zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej” wyróżniono 12 osób w tym ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego - Kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, Panią Beatę Adamowicz – Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy oraz Pana Piotra Kuczyńskiego przedstawiciela Polskich Linii Lotniczych LOT.
Za szczególne zaangażowanie w realizację zadań służbowych w ochronie granicy wschodniej gen. bryg. SG Robert Bagan uhonorował monetą kolekcjonerską: „Ochrona Granicy Wschodniej 2022” 15 funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Jednym z punktów wydarzenia była prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej upamiętniającej 30. rocznicę powstania Straży Granicznej. Prezentacji, a następnie uhonorowania nią 10 osób dokonała Pani Ewa Waszkiewicz – Dyrektor Oddziału Okręgowego w Warszawie NBP. Zostały one przyznane m.in.: członkom Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, Wicedyrektorowi Muzeum Łazienki Królewskie, Zastępcy Komendanta NwOSG.
Wczorajsze uroczystości były również okazją do odznaczenia medalami „Za Zasługi w Popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic” przez Zarząd Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Wyróżniono nimi 7 osób w tym Zastępcę Komendanta NwOSG płk. SG Dariusza Lutyńskiego oraz Dyrektora Oddziału Okręgowego w Warszawie Narodowego Banku Polskiego Panią Ewę Waszkiewicz. Odznaczeń dokonał Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Pan Waldemar Bocheński.
Podczas ceremonii głos zabrał Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz, który skierował do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników naszego oddziału, wyrazy uznania i podziękowania za dotychczasową współpracę na terenie województwa, szczególnie w obszarze czynnego wspierania pracowników urzędu przez naszych funkcjonariuszy z pionu ds. cudzoziemców w kwestiach rozpatrywania procedur pobytowych. Na koniec odczytał list od Wojewody Mazowieckiego Pana Konstantego Radziwiłła do wszystkich nadwiślańskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Cała uroczystość przebiegała przy akompaniamencie muzyki w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza, który na koniec uświetnił wydarzenie wykonaniem pieśni reprezentacyjnej Straży Granicznej pt. „Na straży Granic” oraz pokazem musztry paradnej.
List od Wojewody Mazowieckiego Pana Konstantego Radziwiłła do wszystkich nadwiślańskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.