Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej legalizującej pobyt cudzoziemcom w Polsce - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przestępczej legalizującej pobyt cudzoziemcom w Polsce

16.04.2021 Dagmara Bielec-Janas

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Radomiu przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w organizowaniu cudzoziemcom pobytu na terytorium RP.

  • Na pierwszym planie funkcjonariusz SG, w tle zatrzymany/zdjęcie archiwum NwOSG Na pierwszym planie funkcjonariusz SG, w tle zatrzymany/zdjęcie archiwum NwOSG
    Na pierwszym planie funkcjonariusz SG, w tle zatrzymany/zdjęcie archiwum NwOSG

Akt oskarżenia był wynikiem prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy Grupy Zamiejscowej w Radomiu Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu. W toku prowadzonego śledztwa zatrzymano cztery osoby – dwóch Ukraińców narodowości azerskiej, Polaka oraz Azera.

W trakcie prowadzonych czynności w miejscach zamieszkania,  a także w siedzibach firm powiązanych z zatrzymanymi, zabezpieczono materiał dowodowy jak i rzeczy wartościowe na poczet przyszłych kar. Łączna kwota zabezpieczenia majątkowego wyniosła 380 000 zł. Wobec obywateli Ukrainy i obywatela Azerbejdżanu Sąd Rejonowy w Radomiu na wniosek prokuratora zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy oraz dla każdego z podejrzanych środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 200 000 zł wraz  z zakazem opuszczania terytorium RP. 

W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, że podejrzani w latach 2017 - 2019 ułatwili pobyt na terytorium Polski co najmniej 346 cudzoziemcom różnych narodowości poprzez wystawianie w imieniu spółek handlowych, których byli właścicielami, bądź byli powiązani z tymi spółkami różnymi zależnościami dokumentów, dotyczących zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w celu wyłudzenia z właściwych urzędów wojewódzkich zezwoleń na pracę i pobyt czasowy.  Uzyskany w ten sposób pobyt na terenie Polski cudzoziemcy wykorzystywali do przemieszczania się do innych krajów Unii Europejskiej, by tam dzięki „polskim kartom pobytu” ubiegać się o legalny pobyt w krajach takich jak Szwecja, Norwegia, Niemcy, Holandia.

do góry