Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Kosztowna odmowa wypełnienia „Karty Lokalizacyjnej” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kosztowna odmowa wypełnienia „Karty Lokalizacyjnej”

18.11.2020 Krzysztof Grzech

Wczoraj (17.11.2020 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie ukarali jednego z pasażerów mandatem karnym w wysokości 500 zł. Mężczyzna po przylocie z Holandii odmówił wypełnienia Karty Lokalizacyjnej na pokładzie samolotu.

  • Karta Lokalizacji Pasażera
    Karta Lokalizacji Pasażera

Pasażer nie wykonywał poleceń dowódcy statku powietrznego twierdząc, że nie musi wypełnić przedmiotowej karty. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze Straży Granicznej, z którymi mężczyzna opuścił pokład samolotu. Za powyższe wykroczenie podróżny został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego kredytowanego z art. 210 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Prawo Lotnicze.


Karta Lokalizacyjna Pasażera jest standardowym międzynarodowym dokumentem wprowadzanym w przypadku ryzyka epidemii. Gdyby na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, dane z karty umożliwią szybkie dotarcie do współpasażerów lotu, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Obowiązek stosowania Karty Lokalizacyjnej Pasażera wynika wprost z załącznika Nr 9 „Międzynarodowe Normy i Zalecane Metody Postępowania” będącego wykonaniem art. 37 Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym podpisanej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. poz. 212, z późn. zm.)

do góry