Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nieudany odlot do Londynu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nieudany odlot do Londynu

12.11.2020 Krzysztof Grzech

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa – Okęcie spotykają się z przeróżnymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy państwowej RP w obydwu kierunkach. Tym razem ich czujność próbowali sprawdzić obywatele Albanii usiłując odlecieć do Londynu zamiast ukraińskiego Kijowa.

  • Kabiny kontrolerskie SG/archiwum NwOSG
    Kabiny kontrolerskie SG/archiwum NwOSG

Funkcjonariusze udali się do strefy Non-Schengen warszawskiego Lotniska Chopina po otrzymaniu informacji, że na odlot do Kijowa nie zgłosiła się trójka obywateli Albanii. Przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców pasażerów oczekujących na odlot do Londynu spośród, których wylegitymowali kobietę wraz z małoletnią córką. Podróżna początkowo do kontroli okazała włoskie dokumenty tożsamości, które okazały się podrobione na wzór oryginalnych. Następnie podczas dalszych czynności przedstawiła oryginalne albańskie paszporty.

W międzyczasie w toalecie odnaleziono trzeciego „zaginionego” Albańczyka gdzie próbował pozbyć się podrobionego włoskiego dowodu osobistego.

Jak się okazało dzień wcześniej cała trójka na teren Unii Europejskiej wjechała przez węgierskie przejście graniczne skąd samochodem udali się do Krakowa i następnie pociągiem do Warszawy. Pod pretekstem odlotu do Kijowa legitymując się swoimi oryginalnymi albańskimi paszportami przeszli kontrolę graniczną i znaleźli się w strefie, z której odlatują również samoloty do Wielkiej Brytanii gdzie próbowali odlecieć. Dowodzi temu fakt, że dane osób zawarte w podrobionych włoskich dokumentach znajdowały się na liście pasażerów rejsu do Londynu.

Cudzoziemcy świadomie, podstępem usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę państwową RP na kierunku wyjazdowym posługując się podrobionymi włoskimi dokumentami, dlatego też wszczęto wobec nich postępowania przygotowawcze (czyn z art. 13par.1 kk w zw. z art. 264par.2) oraz administracyjne zakończone wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu w ciągu 15 dni i orzeczono roczny zakaz wjazdu na terytorium państw Schengen.

Po zakończonych czynnościach obywatele Albanii zostali zwolnieni.

do góry