Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 11 osób niezaakceptowanych na wjazd do Polski - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

11 osób niezaakceptowanych na wjazd do Polski

Dagmara BIELEC - JANAS

Odmową wjazdu na terytorium Polski zakończyła się podróż dla 11 cudzoziemców, wobec trojga z nich wszczęto dochodzenie w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP wbrew przepisom. Gruzinka podczas kontroli granicznej okazała sfałszowane dokumenty w sprawie podjęcia pracy w firmie, w której rzekomo miała być zatrudniona, z kolei dwóch Ukraińców fałszywe zaświadczenia o odbywaniu nauki.

  • Kabiny kontrolerskie SG
    Kabiny kontrolerskie SG

W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie wydali 11 decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP. Przekroczenia granicy odmówiono 5 obywatelom Ukrainy, 3 obywatelom Gruzji oraz Serbowi, Turkowi i Izraelczykowi. Przyczyną takiego obrotu sprawy było nie spełnienie warunków, obowiązujących przy przekroczeniu granicy. W pięciu przypadkach cudzoziemcy podlegali zakazowi wjazdu ze względu na obostrzenia związane z pandemią,  w dwóch – cel podróży był niezgodny z deklarowanym albo pasażer figurował w systemach jako osoba niepożądana na terytorium państw obszaru Schengen.

W trzech przypadkach funkcjonariusze wszczęli postępowania w sprawie usiłowania przekroczenia podstępem granicy RP wbrew przepisom. Jeden z nich dotyczył Gruzinki, która podczas kontroli granicznej legitymowała się sfałszowanym dokumentem (Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) wystawionym przez jedną z agencji pracy w sprawie rzekomego podjęcia zatrudnienia jako operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Po sprawdzeniu okazało się, że dokument został wystawiony na zupełnie inną osobę. Podejrzanej przedstawiono zarzuty z art. 264 § 2 kk. oraz art. 270 § 1 kk. Po złożeniu wyjaśnień odleciała z powrotem do Kijowa. Kolejne zatrzymanie i przedstawienie zarzutów w sprawie usiłowania przekroczenia granicy podstępem na sfałszowanych dokumentach dotyczyło dwóch obywateli Ukrainy. Oni z kolei przedstawili funkcjonariuszom podrobione na wzór oryginalny zaświadczenia o odbywaniu nauki w szkole policealnej. Niestety, mężczyźni podobnie jak Gruzinka, chcieli podstępem przekroczyć granicę, aby w ten sposób dostać się na terytorium strefy Schengen o żadnym podjęciu nauki nie myśleli. Ukraińcy nie zostali zaakceptowani na wjazd do Polski, dodatkowo usłyszeli zarzuty karne w sprawie usiłowania przekroczenia granicy na sfałszowanych dokumentach.

do góry