Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Dwa fałszywe stemple polskiej kontroli granicznej w ukraińskim paszporcie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dwa fałszywe stemple polskiej kontroli granicznej w ukraińskim paszporcie

14.09.2020 Dagmara Bielec-Janas

W piątek (11.09.2020 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie udaremnili wylot 29-letniemu mężczyźnie, posługującym się paszportem, w którym zamieszczone były sfałszowane odbitki stempli polskiej kontroli granicznej.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Tuż przed odlotem samolotu do Kijowa do odprawy paszportowej zgłosił się obywatel Ukrainy, który do kontroli okazał funkcjonariuszowi Straży Granicznej swój ukraiński paszport, w którym znajdowały się podejrzane odbitki stempli polskiej kontroli granicznej. Wszystkie cechy wskazywały na to, że są one sfałszowane przez podrobienie na wzór oryginalnych. W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy państwowej RP wbrew przepisom, cudzoziemiec został zatrzymany. Prawdopodobnie zamieszczone stemple miały potwierdzić nieprawdę, co do długości terminu pobytu cudzoziemca na terytorium naszego kraju. Mężczyzna odmówił złożenia wyjaśnień w jaki sposób wszedł w posiadanie sfałszowanych odbitek w paszporcie. Z uwagi na fakt posłużenia się paszportem z zamieszczonymi przez osobę nieuprawnioną podrobionymi na wzór oryginalnych odbitkami stempli kontroli granicznej, Komendant PSG Warszawa-Okęcie wydał decyzję o zobowiązaniu mężczyzny do powrotu w terminie 30 dni i zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres roku. Mężczyźnie przedstawiono również zarzuty na podstawie art. 264 § 2 kk. w zb. z art. 270 § 1 kk. Na poczet przyszłej kary grzywy zabezpieczono mu pieniądze w wysokości 500 euro.

do góry