Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Straż Graniczna rozbiła kolejną grupę przestępczą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna rozbiła kolejną grupę przestępczą

05.02.2020 Piotr Niemiec

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 3 cudzoziemców i Polkę w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, ułatwiającej pobyt cudzoziemcom na terenie Polski wbrew przepisom. Wobec trzech z zatrzymanych osób zastosowano tymczasowe areszty. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

Do zatrzymania doszło na terenie Warszawy i okolic Grójca. Funkcjonariusze Straży Granicznej zadziałali błyskawicznie, wchodząc na kilka adresów, pod którymi zamieszkiwali członkowie grupy przestępczej – obywatel Azerbejdżanu, 2 obywateli Ukrainy narodowości azerskiej oraz Polka – małżonka jednego z nich.

Wszyscy zostali zatrzymani pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która za pośrednictwem „firm słupów” fikcyjnie zatrudniła co najmniej 537 cudzoziemców pochodzących m. in. z Azerbejdżanu, Rosji, Gruzji, Ukrainy, Uzbekistanu, Turcji, Pakistanu, Iranu, Iraku, Kazachstanu, by następnie wyłudzić karty pobytu oraz zezwolenia na pracę, które umożliwiały cudzoziemcom nielegalny wjazd i pobyt na terytorium RP oraz innych państw UE.

W wyniku zatrzymania osób oraz przeszukania zarówno ich miejsca zamieszkania jak i siedzib spółek, funkcjonariusze zabezpieczyli liczne dokumenty, nośniki elektroniczne świadczące o przestępczej działalności grupy, a także majątek w postaci samochodów, sprzętu elektronicznego o łącznej wartości około 470 tys. złotych.

Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzut organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP oraz umożliwiania i ułatwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom na terenie RP w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, tj. o czyn z art. 258 k.k. w zw. z art. 264 § 3 k.k.  w zb. z art. 264a § 1 k.k. w zb. z art. 271 § 1 i 3 k.k. w zb. z art. 272 k.k. w zw. z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Wobec trójki mężczyzn zastosowano tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy, z kolei  kobieta - postanowieniem sądu została zwolniona. Zatrzymanych cudzoziemców osadzono w Areszcie Śledczym w Radomiu do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

 

 

do góry