Cudzoziemiec był pasażerem tranzytowym podróżującym z Singapuru przez Polskę do Chorwacji. Podróżny został poddany rutynowemu legitymowaniu w strefie tranzytowej Non-Schengen lotniska. W trakcie sprawdzania przez funkcjonariuszy SG przedstawionego przez mężczyznę paszportu, stwierdzono, że został on sfałszowany poprzez wymianę strony personalizacyjnej właściciela dokumentu na podrobioną na wzór oryginalnej. W celu potwierdzenia swoich podejrzeń pasażera skierowano do pomieszczeń Zespołu Postępowań Granicznych. Funkcjonariusze z II linii kontroli ustalili, że paszport włoski figuruje w bazach danych SIS oraz Interpol jako dokument utracony przez posiadacza i podlega zatrzymaniu.
Fakt wykrycia przez funkcjonariuszy fałszerstwa w dokumencie wpłynął na decyzję przewoźnika o wycofaniu cudzoziemca z dalszego rejsu.
W związku z posłużeniem się przez mężczyznę w trakcie legitymowania sfałszowanym dokumentem (art. 270 § 1 kk.) zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze.
Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu, oświadczając, że jest obywatelem Syrii i wyraża wolę ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Od cudzoziemca przyjęto stosowny wniosek oraz wydano Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca. W celu zebrania informacji, na których opiera się wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, a których uzyskanie bez udziału cudzoziemca byłoby niemożliwe, Komendant PSG Warszawa - Okęcie wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy o umieszczenie Syryjczyka w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku.