Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej W miniony weekend… - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

W miniony weekend…

06.05.2019

W trakcie pięciodniowego długiego weekendu funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w lotniczych przejściach granicznych odprawili blisko 160 tys. pasażerów, w tym odmówili wjazdu na terytorium Polski - 15 osobom, zatrzymali 20 osób będących na bakier z prawem, oraz skontrolowali legalność pobytu 154 cudzoziemców, z czego 14 zatrzymali za złamanie przepisów pobytowych.

Wśród zatrzymanych osób znaleźli się zarówno obywatele RP, jak i cudzoziemcy z Ukrainy, Azerbejdżanu, Szwajcarii oraz Wietnamu. Wszyscy zatrzymani albo naruszyli prawo pobytowe w naszym kraju, albo poszukiwani byli przez polski wymiar sprawiedliwości. Wobec 154 cudzoziemców funkcjonariusze z placówek w Warszawie, Bydgoszczy, Lesznowoli oraz w Modlinie przeprowadzili kontrole legalności pobytu, w efekcie których ujawniono 14 osób przebywających w Polsce nielegalnie, byli to m. in. obywatele Gruzji, Ukrainy, Chin, Uzbekistanu, Pakistanu, Nepalu, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Filipin i Indii. Wszyscy otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i państw obszaru Schengen przez okres wskazany w decyzjach.

Odmówiono wjazdu 15 podróżnym (Gruzja, Ukraina, Zambia, Mołdawia, Indie), główną przyczyną wydania tych decyzji był brak wizy, cel niezgodny z deklarowanym, wykorzystanie dopuszczalnego okresu pobytu w naszym kraju bądź osoby próbujące wjechać do Polski figurowały w systemach jako osoby niepożądane.

Ponadto funkcjonariusze przeprowadzili 4 rozpoznania pirotechniczne wobec pozostawionego bez opieki bagażu. Do zdarzeń doszło na nowodworskim lotnisku Warszawa-Modlin oraz na stołecznym F. Chopina. Sprawców dwóch z powyższych incydentów udało się ustalić oraz ukarać mandatami karnymi, pozostałe bagaże zdano do lotniskowej przechowalni. Każdorazowo służby lotniskowe zmuszone były ewakuować po około 300 pasażerów. Dwa zdarzenia, które miały miejsce na lotnisku Warszawa-Modlin spowodowały opóźnienia w operacjach lotniczych.

do góry