Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Zatrzymany na Okęciu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymany na Okęciu

06.12.2018 Dagmara Bielec-Janas

W miniony wtorek (04.12.2018 r.) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali mężczyznę legitymującego się dokumentem wystawionym na dane swojego młodszego brata.

  • zdjęcie archiwum NwOSG
    zdjęcie archiwum NwOSG

Mężczyzna podróżował z Paryża, skąd został wydalony za popełnione przestępstwa i wykroczenia. Funkcjonariusze szybko ustalili, że wizerunek kontrolowanego mężczyzny nie odpowiada wizerunkowi osoby, której dane widniały w bazie PESEL. W celu weryfikacji jego prawdziwej tożsamości oraz dokumentu pod kątem autentyczności podróżny został skierowany na II linię kontroli. Polak cały czas twierdził, że dane zawarte w polskim paszporcie tymczasowym są autentyczne i należą do niego. Jednak po wnikliwej analizie w bazach danych Straży Granicznej ustalono prawdziwy wizerunek oraz dane podróżnego. Jak się okazało, Polak poszukiwany był listem gończym przez polski wymiar sprawiedliwości. W trakcie dalszych czynności służbowych mężczyzna oświadczył, że polski paszport tymczasowy ze swoją fotografią i na dane swojego młodszego brata wyrobił z uwagi na fakt, że jest ścigany na terytorium Polski, zaś swój oryginalny dokument stracił  w niewyjaśnionych okolicznościach.

Wobec zatrzymanego wszczęto postępowanie przygotowawcze i postawiono mu zarzut o czyn z art. 272 kk. tj.: Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Mężczyzna przyznał się do zarzutów i dobrowolnie poddał się karze 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności.

do góry