Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Bieg sztafetowy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Bieg sztafetowy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej”

Krzysztof Grzech
04.10.2018

VI etap biegu „Wokół Niepodległej” zakończony. Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej biegli wzdłuż polskiej granicy przez dwa województwa: dolnośląskie i lubuskie. Był to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych etapów.

Etap VI łącznie liczył 672,5 km, zawodnicy sztafety pokonali trasę od Złotego Stoku przez Białą Górę, Lądek Zdrój, Międzylesie, Duszniki Zdrój, Kudowę Zdrój, Lubawkę, Kowary, Świeradów Zdrój, Bogatynię, Olszynę, Gubinek, Łomy, Świecko aż do Kostrzyna nad Odrą. Nasi biegacze z przyjemnością pokonywali trasę, która wiodła jednymi z najpiękniejszych polskich terenów. Biegli w górach, między potokami i jeziorami, pokonali także drugą, co do wielkości polską rzekę Odrę. Jak mówili nasi bohaterowie, przepiękne krajobrazy pozwoliły im zapomnieć o trudzie, który w ten bieg włożyli. W dotarciu do celu nie zatrzymał ich nawet ulewny deszcz, który zaskoczył ich w Karpaczu.

W Kudowie, w punkcie honorowym medale uczestnikom biegu wręczył Wojewoda Dolnośląski Pan Paweł Hreniak a na wyspie w Gubinie przedstawiciel Wojewody Lubuskiego Pan Ireneusz Madej.

Uczestnicy VI etapu zakończyli swój bieg w Kostrzynie nad Odrą i o godz. 2:42 przekazali pałeczkę sztafetową funkcjonariuszom z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej nie ma bezpośredniego styku z granicą państwa, dlatego nasi funkcjonariusze wspierali kolegów z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, którym dziękujemy za gościnę i możliwość wspólnego pokonania trasy po terenach, na których pełnią służbę.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” został zorganizowany przez Straż Graniczną, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Sztafeta wystartowała 22 września i ma do pokonania dystans 3600 km w ciągu 18 dni. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Bieg ma charakter symboliczny – wzdłuż polskiej granicy biegną Ci, którzy na co dzień jej strzegą, a biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. Sztafeta "Wokół niepodległej" jest próbą bicia rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze.

do góry