Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Włoska fałszywka - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Włoska fałszywka

11.04.2018 Dagmara Bielec-Janas

Odmową wjazdu na terytorium Polski oraz wszczęciem postępowania w związku z usiłowaniem przekroczenia granicy RP wbrew przepisom zakończyła się podróż ob. Ukrainy, który do kontroli okazał sfałszowany dokument pobytowy.

  • Kontrola graniczna. Zdjęcie archiwum NwOSG
    Kontrola graniczna. Zdjęcie archiwum NwOSG

Do zdarzenia doszło wczoraj (10.04.2018 r.) na Lotnisku F. Chopina, po przylocie samolotu z Odessy. Do kontroli paszportowej stawił się mężczyzna przedstawiając do kontroli swój ukraiński paszport wraz z włoską wizą Schengen. Wiza wzbudziła podejrzenie funkcjonariusza SG co do jej autentyczności. W wyniku podjętych czynności sprawdzających, wykorzystując do tego m. in. systemy teleinformatyczne SG, funkcjonariusze potwierdzili przypuszczenia co do wiarygodności wizy. Ustalono, że dokument został sfałszowany poprzez ingerencję w dacie ważności wizy.

W związku z usiłowaniem przekroczenia granicy na kierunku wjazdowym do RP, podstępem, tj. okazując do kontroli paszportowej, jako autentyczną sfałszowaną poprzez przerobienie włoską wizę obywatelowi Ukrainy zgodnie z zasadami Kodeksu Granicznego Schengen wydano decyzję o odmowie wjazdu.

Przeciwko podejrzanemu wszczęto również postępowanie w związku z naruszeniem przepisów art. 264 § 2 k.k. oraz art. 270 § 1 k.k. Cudzoziemiec nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Oczekuje na odlot do Odessy w dniu dzisiejszym.

do góry