Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nielegalna praca nie popłaca - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nielegalna praca nie popłaca

26.07.2017 Piotr Niemiec

Efektem wczorajszych kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzenia wykonywania im pracy było zatrzymanie 4 osób nielegalnie zatrudnionych przez polskich pracodawców. Kontrole przeprowadzili funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Lesznowoli oraz w Kielcach.

Zatrzymane osoby to obywatelki Ukrainy w wieku od 40 do 47 lat, które zatrudnione były przy pracach polowych w gospodarstwach rolnych na terenie powiatów: białobrzeskiego (woj. mazowieckie) i kazimierzowskiego (woj. świętokrzyskie). W wyniku kontroli funkcjonariusze stwierdzili, że cudzoziemki pracowały nielegalnie - nie posiadając wystawionych przez pracodawcę oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy na terytorium RP, jak też nie miały zawartych na piśmie umów. Wobec kobiet zostały wszczęte postępowania wyjaśniające. Wszystkim czterem postawiono zarzuty popełnienia wykroczenia z art. 120 ust.2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cudzoziemki przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Trzy z nich już zostały skazane wyrokiem sądu na karę grzywny w wysokości po 1000 złotych każda. Wobec czwartej kobiety, zatrzymanej na terenie woj. świętokrzyskiego, dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o cudzoziemcach, każda z nich otrzymała decyzję zobowiązującą do powrotu w terminie 30 dni z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Polski przez okres 1 roku.

Wobec pracodawców, którzy powierzyli nielegalne wykonywanie pracy ob. Ukrainy bez obowiązkowych zezwoleń na pracę, funkcjonariusze Straży Granicznej również podjęli czynności wyjaśniające w sprawie. Za tego typu naruszenia grozi kara grzywny.

Polscy przedsiębiorcy bardzo często zatrudniają obywateli Ukrainy do prac sezonowych, m.in. przy zbiorze owoców. Równie często zapominając o obowiązku podpisania z cudzoziemcami umów o pracę, wystawienia oświadczenia o zamiarze wykonywania pracy zarejestrowanego we właściwym urzędzie pracy czy uzyskania zezwolenia na pracę.

do góry