Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej 8 cudzoziemców naruszyło polskie przepisy pobytowe i wjazdowe - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

8 cudzoziemców naruszyło polskie przepisy pobytowe i wjazdowe

27.02.2017 Piotr Niemiec

W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 13 osób w tym 8 cudzoziemców, którzy za naruszenie obowiązujących w Polsce przepisów otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu.

Do weekendowych zatrzymań doszło zarówno w trakcie prowadzonych odpraw w lotniczych przejściach granicznych jak i kontroli legalności pobytu na terenie województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Na Lotnisku Chopina funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy oraz Turczynkę wraz z dwojgiem dzieci, za próbę przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Wszyscy posłużyli się przerobionymi na wzór oryginalnych lub sfałszowanymi dokumentami. Pierwszy z zatrzymanych mężczyzn legitymował się przerobionym paszportem słowackim, drugi zaś do kontroli przedstawił podrobiony rumuński dowód osobisty. Obywatelka Turcji natomiast okazała do kontroli paszportowej trzy przerobione polskie paszporty. Oprócz tego w bagażu kobiety funkcjonariusze ujawnili 3 sztuki hiszpańskich dowodów osobistych podrobionych na wzór oryginalnych. Jak oświadczyła cudzoziemka, zakupiła je za 2 400 EUR w Atenach. Dwóm Ukraińcom cofnięto wizy i wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu, natomiast kobieta z dwójką dzieci złożyła wniosek o ochronę międzynarodową i została skierowana do jednego z ośrodków dla cudzoziemców. Kolejnych pięciu cudzoziemców zostało zatrzymanych za nielegalny pobyt tj.: wykorzystanie posiadanych dokumentów pobytowych z prawem do pracy w Polsce w celu innym niż deklarowali podczas składania wniosku wizowego, przeterminowanie pobytu na terytorium państw Schengen oraz nie wywiązanie się ze środków alternatywnych do detencji. Za naruszenie obowiązujących w naszym kraju przepisów, wobec nich również zostały wszczęte postępowania administracyjne, które zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu.

 

zdjęcie Piotr Niemiec/archiwum NwOSG
do góry