Straż Graniczna Nadwiślański Oddział Straży Granicznej Nielegalny pobyt i podrobione czeskie ID - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nielegalny pobyt i podrobione czeskie ID

24.02.2017 Krzysztof Grzech

Wczoraj (23.02.2017) w ramach przeciwdziałania i zwalczania nielegalnej migracji funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech cudzoziemców, którzy przebywali na terytorium naszego kraju nielegalnie. Jednym z ujawnionych był mężczyzna posługujący się podrobionym czeskim dowodem.

  • Zdjęcie poglądowe/archiwum NwOSG
    Zdjęcie poglądowe/archiwum NwOSG

Do pierwszego zatrzymania doszło w wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonej na terenie lotniska F. Chopina, tuż po przylocie samolotu z Aten. Kontroli został poddany m.in. mężczyzna, legitymujący się czeskim dowodem osobistym. W trakcie kontroli funkcjonariusze z grupy granicznej PSG Warszawa-Okęcie stwierdzili, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że okazany dokument został podrobiony na wzór oryginalnego o czym świadczył brak cech w zabezpieczeniu okazanego ID.  Dodatkowo po wglądzie do bazy SIS II i Interpol ustalono, że numer czeskiego dowodu osobistego figuruje jako dokument zaginiony. W związku z tym, na podstawie art. 394 ust 1 a Ustawy o cudzoziemcach mężczyzna został zatrzymany. W trakcie dalszych czynności, w obecności tłumacza języka arabskiego, cudzoziemiec przyznał, że jest Palestyńczykiem, a podrobiony dokument zakupił w Atenach od nieznanego mu mężczyzny za 3000 EUR, aby móc w ten sposób przedostać się w głąb Europy. Cudzoziemcowi przedstawiono zarzut z art. 270 § 1 kk i przesłuchano w charakterze podejrzanego. Zatrzymany przyznał się do zarzucanego mu czynu. Wobec mężczyzny trwają czynności administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązującej go do opuszczenia Polski. Do tego czasu prawdopodobnie będzie przebywać w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Kolejnym zatrzymanym okazał się być ob. Gruzji. U niego z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili brak wymaganej ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu, który uprawniałby go do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Podobnie jak młoda Nigeryjka, u której funkcjonariusze z Placówki SG w Łodzi również stwierdzili naruszenie przepisów pobytowych. Kobieta nie opuściła terytorium RP w związku z otrzymaniem decyzji o odmowie udzielenia zgody na pobyt czasowy. Wobec nich zostały wszczęte procedury do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

do góry