Podczas kontroli kobieta przedstawiła dwa bułgarskie paszporty, które nosiły wyraźne oznaki przerobienia co zostało potwierdzone podczas dalszej szczegółowej kontroli. Z uwagi na fakt posłużenia się przez cudzoziemkę przerobionym bułgarskim dokumentem paszportowym oraz przedstawienia do kontroli przerobionego bułgarskiego dokumentu małoletniej córki a co za tym idzie przekroczenia granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom kobieta została zatrzymana.
Podróżna oświadczyła, że jest obywatelką Syrii. Z Turcji do Grecji przedostała się drogą lądową. W Atenach od nieznanej osoby zakupiła bułgarskie paszporty za 2000 euro i na ich podstawie próbowała wjechać do Polski.
Syryjka w swoim imieniu oraz swojego małoletniego dziecka wyraziła wolę ubiegania się na terytorium RP o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dlatego też od cudzoziemki przyjęto stosowny wniosek i wydano Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca. Mając na względzie fakt, że cudzoziemka złożyła wniosek o udzielenie jej ochrony międzynarodowej na terytorium RP, a nie posiada żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zachodzi konieczność ustalenia lub weryfikacji jej tożsamości komendant PSG Warszawa-Okęcie wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy o wydanie postanowienia o umieszczeniu cudzoziemki wraz z małoletnią córką w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.
Ponadto w stosunku do cudzoziemki wszczęto postępowanie przygotowawcze o czyn z art. 270§1 kk (podrobienie lub przerobienie dokumentu lub używanie takiego dokumentu, jako autentyczny). Przesłuchano w charakterze osoby podejrzanej. Kobieta nie przyznała się do zarzucanego jej czynu i odmówiła złożenia wyjaśnień. Dalsze postępowanie prowadzone będzie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota.