W trakcie kontroli funkcjonariusze SG ustalili, że 16 obywateli Ukrainy, w tym 13 kobiet i 3 mężczyzn w wieku od 21 do 55 lat pracuje nielegalnie w zakładzie produkcyjnym zajmującym się przetwórstwem warzywno – owocowym. Wprawdzie zatrzymane osoby posiadały oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, na podstawie, których otrzymały wizy lecz niestety były zatrudnione nielegalnie, ponieważ pracodawca nie dopełnił wszystkich formalności i nie zawarł z cudzoziemcami wymaganych umów. W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy, wobec obcokrajowców zostały przeprowadzone postępowania administracyjne, które zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących ich do powrotu na Ukrainę w ciągu 30 dni i zakazu ponownego wjazdu na teren naszego kraju na okres 1 roku. Po otrzymaniu decyzji wszyscy zatrzymani cudzoziemcy zostali zwolnieni.
Wobec pracodawcy, który za powierzenie nielegalnego wykonywania pracy 16 obywatelom Ukrainy, naruszył przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zostanie skierowany do właściwego sądu rejonowego wniosek o jego ukaranie.
Za tego typu proceder pracodawcy grozi kara grzywny nie mniejsza niż 3 000 złotych. Jeśli okaże się, że pracodawca celowo wprowadził cudzoziemców w błąd przy zatrudnieniu, kara grzywny może nawet wzrosnąć do 10 000 złotych.
Polscy przedsiębiorcy zatrudniając obywateli Ukrainy do prac sezonowych, budowlanych czy polowych, często zapominają o obowiązku podpisania z cudzoziemcami stosownych umów o pracę, a zwłaszcza wystawienia oświadczenia o zamiarze wykonywania pracy zarejestrowanego we właściwym urzędzie pracy czy uzyskania zezwolenia na pracę.