Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu dedykowanego przyszłym uchodźcom z Bliskiego Wschodu, a przeprowadzone zostały przez cudzoziemców - pracowników Fundacji reprezentujących kręgi kulturowe, z których pochodzić mają uchodźcy.
Podczas szkolenia poruszona została m.in. tematyka dotycząca sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem stron konfliktu syryjskiego, ugrupowań politycznych i militarnych oraz eskalacji na państwa ościenne.
Kolejny ciekawy blok szkoleniowy poprowadzony przez przedstawiciela Fundacji „Wolna Syria”, dotyczył mozaiki narodowościowo – etnicznej i religijnej w Syrii oraz życia codziennego w tym kraju.
Podczas warsztatów funkcjonariusze zapoznali się z różnicami religijnymi i kulturowymi pomiędzy mieszkańcami Europy a Bliskiego Wschodu. Omówiono fundamenty i filary islamu, zróżnicowanie świata islamu, strukturę rodzinną oraz mity i stereotypy na temat islamu.
Tunezyjczyk od 10 lat mieszkający w Polsce - Pan Mohammed Ali Douiri przedstawił podstawowe zagadnienia związane z kulturą arabsko – muzułmańską oraz z islamem. Omówił 5 filarów islamu, dogmaty wiary oraz zasady związane z odmawianiem modlitwy, a nawet zademonstrował słuchaczom rytuał związany z ablucją i modlitwą muzułmanina.
Jedna z ważniejszych części warsztatów dotyczyła psychologicznych aspektów bycia uchodźcą, podczas, której omówiono takie aspekty jak trauma wojenna, żałoba, strach o bliskich a także podejście do munduru.
Warsztaty w znaczący sposób przybliżyły funkcjonariuszom i pracownikom NwOSG kulturę Bliskiego Wschodu. Pozwoliły nabyć i pogłębić wiedzę na temat islamu oraz aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii.