Spotkanie zgromadziło ekspertów, naukowców, praktyków, przedstawicieli służb mundurowych oraz administracji publicznej, a jego celem była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym w kontekście ochrony lotniczej infrastruktury krytycznej.
Uroczyste otwarcie i bogaty program merytoryczny
Konferencję otworzyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, w tym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy oraz władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. inż. Sławomir Neffe z Wojskowej Akademii Technicznej, który omówił współczesne zagrożenia CBRN wobec społeczeństwa i infrastruktury krytycznej. Następnie uczestnicy wzięli udział w czterech głównych panelach oraz pięciu równoległych sesjach tematycznych, w trakcie których przedstawiono ponad 40 specjalistycznych wystąpień.
Poruszane tematy dotyczyły m.in. systemów wykrywania i neutralizacji zagrożeń, zabezpieczenia portów lotniczych, nowych technologii wykorzystywanych w obszarze bezpieczeństwa, aspektów prawnych i społecznych w kontekście ochrony ludności, a także międzynarodowej współpracy w zakresie reagowania na incydenty CBRNE. Swoje wystąpienia zaprezentowali eksperci z Polski, Ukrainy, Włoch oraz przedstawiciele służb i instytucji naukowo-badawczych.
Warsztaty praktyczne i wystawa sprzętu
Drugi dzień wydarzenia miał charakter praktyczny i odbył się na terenie Aeroklubu Bydgoskiego. W ramach warsztatów uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnym sprzętem ochrony osobistej i technikami identyfikacji zagrożeń CBRNE. Przeprowadzono również pokazy działania bezzałogowych platform mobilnych (BSP) oraz systemów do neutralizacji zagrożeń z wykorzystaniem robotów, specjalistycznych detektorów i sprzętu dekontaminacyjnego.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się moduły praktyczne realizowane przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz przedstawicieli przemysłu obronnego i sektora bezpieczeństwa. Uczestnicy mogli w rzeczywistych warunkach obserwować procedury zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych, użycie kombinezonów przeciwwybuchowych czy neutralizację zagrożeń przy wykorzystaniu dronów i technologii zrobotyzowanych.
Interdyscyplinarne podejście i międzynarodowa wymiana doświadczeń
Konferencja potwierdziła konieczność zintegrowanego podejścia do zagrożeń CBRNE w kontekście ochrony lotniczej infrastruktury krytycznej. Wydarzenie było również platformą dla nawiązywania kontaktów, wymiany najlepszych praktyk i dyskusji na temat dalszego kierunku rozwoju w tym obszarze.
W ramach konferencji zapowiedziano również publikację pokonferencyjną zawierającą najważniejsze wystąpienia i wnioski z debat eksperckich.